Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Torunianka z medalem Unitas Durat

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości została uhonorowana w minioną sobotę (9 października) mieszkanka Torunia Adela Kulczyńska-Pietraszek. Z dostojną jubilatką spotkał się sekretarz województwa Marek Smoczyk.

 

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, który jest najwyższym wojewódzkim odznaczeniem. Medalami z tej edycji pragniemy uhonorować wszystkich mieszkańców naszego regionu, którzy ukończyli setny rok życia. Dzięki takim osobom jak pani Adela możemy lepiej poznać historię naszego kraju.

 

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W czasie II wojny światowej pochodząca z Lubelszczyzny pani Adela ukończyła kursy pielęgniarskie, a także wspierała ruch oporu jako łączniczka. Po wojnie wraz z mężem Tadeuszem Kulczyńskim po raz pierwszy zamieszkała w Toruniu, gdzie prowadziła dom i opiekowała się dziećmi. Po śmierci męża była bibliotekarką w obecnej Książnicy Kopernikańskiej. Po ponownym zamążpójściu, za Antoniego Pietraszka, mieszkała w Krakowie. Po jego śmierci powróciła do Torunia.

 

Uwielbia kwiaty, szczególnie róże. Ogrodnictwo to jej pasja, którą wciąż pielęgnuje dbając o grządki pod oknem swojego mieszkania. Jest osobą promienną i aktywną, lubi szydełkować. Doczekała się trojga praprawnucząt.

 

Pełny biogram

 

  • Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji na 100-lecie niepodległości uhonorowaliśmy dotąd 211 osób
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną nestorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma obecnie 109 lat.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 października 2021

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone