Rówieśnicy Niepodległej

Wanda Miłoszewska, zdjęcie nadesłane przez rodzinę

Wanda Miłoszewska

Przyszła na świat w Niemczech, choć jej rodzina pochodzi ze Śląska, gdzie w młodości wychowywała się u podnóża Karkonoszy. Po wojnie przeprowadziła się do naszego regionu i przez wiele lat pracowała w Bydgoszczy. Obecnie jest babcią i prababcią dla 9 wnucząt i 19 prawnucząt.

 

Wanda Miłoszewska urodziła się 23 czerwca 1920 roku w miejscowości Karolinenhof na terenie Niemiec (obecnie dzielnica Berlina) jako córka Stanisława i Wandy Sikorskich. Gdy miała kilka lat jej rodzina przeprowadziła się do Polski i zamieszkała w Kowarkach koło Jeleniej Góry (województwo dolnośląskie).

 

Po wybuchu drugiej wojny światowej wywieziono ją na roboty przymusowe do Niemiec. Podczas pracy w fabryce cukru w Mücheln poznała Stanisława Jóźwiaka, z którym w 1945 roku stanęła na ślubnym kobiercu. Razem powrócili do kraju i zamieszkali w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski). Para wspólnie wychowała 4 dzieci – 2 córki i 2 synów.

 

Pani Wanda przez lata pracowała w zakładach obuwniczych „Kobra” w Bydgoszczy oraz jako kucharka na koloniach dla dzieci. Gdy czas na to pozwalał, chętnie odwiedzała polskie góry, zwłaszcza Karkonosze, okolice, gdzie spędziła swoje dzieciństwo. Jako aktywna fizycznie osoba lubiła podziwiać rodzinne strony ze szczytu Śnieżki, odwiedzała także często Karpacz, czy Kowary (województwo dolnośląskie).

 

W latach osiemdziesiątych przeszła na emeryturę. Chętnie spotykała się ze znajomymi, zajmowała wnukami i spędzała czas w swoim ogrodzie, gdzie pielęgnowała kwiaty. Nie brakował tam też owoców i warzyw, z których przygotowywała przetwory. Lubiła gotować, a wolne chwile spędzała na haftowaniu serwet i obrusów oraz dzierganiu na drutach swetrów i szalików. Jest wesołą i pogodną osobą, zawsze optymistycznie nastawioną do życia. Od kilku lat mieszka w Domu Pomoc Społecznej w Kamieniu Krajeńskim. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Lipiec 2021 r.