Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Medal Unitas Durat dla pani Heleny

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Stuletnia mieszkanka miejscowości Falborz-Kolonia w powiecie włocławskim, Helena Wujciak odebrała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniesis. Honorujemy nim rówieśników Niepodległej, świadków odradzającej się ojczyzny. Medal w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego wręczyli nestorce członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść. W uroczystości uczestniczył także burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski.

 

- Tradycję honorowania medalem najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Medale przyznajemy również dziś, na pamiątkę setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy. Dziękujemy w ten sposób za świadectwa, proste, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Pani Helena jest osobą pogodną, życzliwą i zawsze chętną do rozmowy. Z pasją opowiada o swoim zamiłowaniu do ogrodnictwa. Przed laty wspólnie z mężem prowadzili gospodarstwo rolne, posiadali duży ogród, którego część stanowił sad. Ze zbieranych latem owoców seniorka przygotowywała zapasy na zimę. Wolne zimowe wieczory spędzała najczęściej na wyszywaniu i dzianiu na drutach. Dziś ulubionym jej zajęciem jest czytanie książek i czasopism. Pani Helena lubi szczególnie literaturę o tematyce przyrodniczej i religijnej. Jest babcią siedmiorga wnuków, dwanaściorga prawnuków i trojga prawnucząt.

 

 

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje osoby, które ukończyły setny rok życia. Medale przyznajemy w ramach kontynuowania naszej akcji zorganizowanej w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto trzydzieści siedem osób.

 

Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób starszych, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 sierpnia 2020 r.

 

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone