Wywiad tygodnia

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Miejskie pszczelarstwo to nie tylko miód

Przypominamy naszą rozmowę z Tadeuszem Dussą, pszczelarzem, prezesem Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, inicjatorem stworzenia pierwszej w naszym regionie w pełni miejskiej pasieki

 

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego działa z powodzeniem kolejny  już rok. Jak czują się tu pszczoły?

 

Pszczoły przyzwyczają się do warunków, które narzuca im człowiek. Najtrudniejszy etap, kiedy w związku z tą nietypową lokalizacją musiały nabrać pewnych nowych nawyków, mamy szczęśliwie za sobą. Teraz bez problemów wznoszą się z ładunkiem nektaru czy pyłku na wysokość trzeciego piętra. Te umiejętności przekazywane są kolejnym pokoleniom. Możemy powiedzieć, że teraz są to rodziny o szczególnych umiejętnościach radzenia sobie w takiej sytuacji.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Czy miejski miód to właściwy kierunek myślenia o pszczelarstwie, czy chwilowa moda?

 

Nie można rozpatrywać kwestii miejskiego pszczelarstwa wyłącznie przez pryzmat miodu. Pszczoła miodna odgrywa bardzo ważna rolę w ekosystemie, podtrzymując bioróżnorodność środowiska. Szacuje się, że w naszej szerokości geograficznej rośliny owadopylne stanowią około 78 procent wszystkich gatunków. Wobec tego nawet gdyby pszczoły nie dostarczały żadnych produktów i tak warto by je było utrzymywać – właśnie ze względu na zapylanie. Aż jedna trzecia produktów spożywanych przez człowieka jest zależna, bezpośrednio lub pośrednio, od zapylania przez owady. Pszczoła miodna ma znaczący udział w tym procesie, szacowany na 96 procent. Miód można importować nawet z odległych kontynentów, zapylania importować się nie da.

 

Utrzymując na dobrym poziomie populacje tego owada nie tylko popieramy polskie pszczelarstwo, ale przede wszystkim gwarantujemy dalsze istnienie wielu gatunków roślin, dbając jednocześnie o równowagę w  miejskim środowisku! W środowisku, którego częścią sami jesteśmy, o czym zbyt często zapominamy.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Dlaczego warto jeść miód?

 

Wytwarzany z nektaru kwiatowego lub spadzi miód jest jednym z najcenniejszych produktów pszczelich wykorzystywanych przez człowieka. Starożytni Grecy spożywali go dużo uważając, że zapewni im siłę, zdrowie i długowieczność. Wiemy, że działa pozytywnie na układ immunologiczny człowieka, wpływając na odporność organizmu, podnosząc siły obronne wobec czynników chorobotwórczych i niektórych toksyn pochodzących z zanieczyszczeń chemicznych środowiska. Ma dobroczynne działanie na serce i układ krążenia, wpływa korzystnie na układ oddechowy. Może zachować swe właściwości przez długi czas pod warunkiem, że będzie przechowywany w szczelnych opakowaniach szklanych, w suchych i czystych, pozbawionych silnych zapachów miejscach o wilgotności 65-75 procent.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

5 lipca 2017 r. / 13 lipca 2020 r.