Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Pałac Kronenbergów w Wieńcu odzyskuje dawny blask

Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Za rok wnętrza pałacu i starego dworku, tworzących zespół pałacowy w Wieńcu w powiecie włocławskim, oglądać będziemy w kształcie, jakim nadali mu jego architekci i budowniczowie prawie 130 lat temu. Obiekty, będące jednymi z najokazalszych tego typu zabytków w Kujawsko-Pomorskiem, przechodzą właśnie gruntowny remont.

 

Trwają prace rozbiórkowe wewnątrz pałacu i drugiego budynku, tak zwanego starego dworu. Wykonawca zburzył stare ściany działowe powstałe w czasie funkcjonowania w tym miejscu sanatorium i szpitala, zabezpieczył fundamenty, skuł tynki, usunął stropy. Kolejnym etapem będzie wymiana dachów.

 

- W Wieńcu powstanie Kujawskie Centrum Muzyki. Chcemy, by ten wspaniały kompleks pałacowo-parkowy znowu żył i służył ludziom. Odbywać się tu będą duże i ważne wydarzenia kulturalne – koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy – a także warsztaty i spotkania muzyczne. Nowa instytucja będzie ważnym punktem na kulturalnej mapie województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Po przebudowie i modernizacji w pałacu powstaną sala widowiskowo-koncertowa, sale prób, sale konferencyjne i warsztatowe, garderoby dla artystów, pokoje gościnne i zaplecze administracyjne. Odrestaurowany zostanie także otaczający pałac park. Inwestorem jest marszałkowski Teatr Muzyczny, który administruje pałacem i przyległościami w imieniu samorządu województwa.

 

Prace budowalne zakończą się latem przyszłego roku. Koszt inwestycji to blisko 27 milionów złotych. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wykonawcą prac budowalnych jest konsorcjum grudziądzkich firm: JPD, Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort.

 

Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu tworzą nawiązujący do włoskiego renesansu dziewiętnastowieczny pałac (blisko 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) i zbudowany w stylu angielskiego neogotyku stary dwór (nieco ponad 400 metrów kwadratowych) oraz ośmiohektarowy park. Właścicielem posiadłości była najbogatsza w drugiej połowie XIX wieku bankierska rodzina Kronenbergów. Po wojnie odebrano majątek jego właścicielom i utworzono w nim sanatorium, a następnie szpital przeciwgruźliczy.

 

Rewitalizacja historycznego parku

Gotowa jest już koncepcja rewitalizacji parku otaczającego majątek. Było to możliwe dzięki udziałowi Urzędu Marszałkowskiego w międzynarodowym projekcie HICAPS - Historyczne parki dworskie (strona projektu), który finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG Europa Środkowa. Rewitalizacja zakłada odtworzenie dawnego układu alejek i układu zieleni wraz z nasadzeniami drzew i krzewów. W oparciu o dziewiętnastowieczne dokumenty, zdjęcia i wzory powstaną nowe żywopłoty, rabaty kwiatowe, ławki. Wizualizację parku można obejrzeć tutaj. Po rewitalizacji park służyć będzie jako przestrzeń, w której organizowane będą wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 czerwca 2020 r.

 

Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPZespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPZespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPZespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPZespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPZespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPZespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPZespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPZespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.