Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Międzynarodowe Dni Młodzieży

Uczestnicy Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Andrzej Goiński
Uczestnicy Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Andrzej Goiński

W ramach Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem czterystu młodych ludzi poznaje polską i regionalną historię, kulturę i tradycję. Przez blisko tydzień uczestniczą w warsztatach, prelekcjach i wycieczkach po regionie. W piątek (26 października) nasi młodzi goście odwiedzili Urząd Marszałkowski i spotkali się z marszałkiem Piotrem Całbeckim.

 

Międzynarodowe Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem organizujemy od 24 do 29 października dla upamiętnienia przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Do udziału zaprosiliśmy grupę czterystu młodych ludzi. To głównie zagraniczni studenci, uczelni wyższych w Kujawsko-Pomorskiem. Przyjechali do nas ze wszystkich stron świata, między innymi z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Gruzji, Armenii, Wielkiej Brytanii, Chin i Meksyku. Wśród uczestników są także uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, jedynej w kraju szkoły dla Polonii. Tworzy ją społeczność uczniów i nauczycieli o polskich korzeniach, pochodzących z dawnych republik ZSRR. Oprócz nauki uczniowie odbudowują więzi z ojczyzną, zgłębiając wiedzę o polskiej historii i kulturze.

 

W piątek (26 października) Urząd Marszałkowski odwiedziła kolejna grupa młodych ludzi, którzy spotkali się z marszałkiem Piotrem Całbeckim.  Nasi goście obejrzeli też prezentację dotyczącą struktury i działalności samorządu województwa oraz film o regionie. W programie Międzynarodowych Dni Młodzieży znalazły się też zwiedzanie toruńskiej starówki i Fortu IV wraz z wystawą „Wojsko na Kujawach i Pomorzu”, warsztaty piernikarskie, wizyta w Centrum Edukacji Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. W trakcie tych wydarzeń młodzież poznaje historię regionu i Torunia. Dowiaduje się też o roli  Władysława Raczkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, księdza Jerzego Popiełuszki i papieża Jana Pawła II w historii Polski i umacnianiu jej niepodległości.

 

Ważnym punktem Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem było czwartkowe (25 października) spotkanie z uczniami warszawskiego liceum polonijnego w Urzędzie Marszałkowskim. W jego trakcie Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla szkoły odebrała dyrektor placówki Ewa Petrykiewicz.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

26 października 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 29 października 2018 r.

 

W ramach Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem gościliśmy w Urzędzie Marszałkowskicm uczniów liceum polonijnego w Warszawie, fot. Łukasz PiecykW ramach Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem gościliśmy w Urzędzie Marszałkowskicm uczniów liceum polonijnego w Warszawie, fot. Łukasz PiecykEwa Petrykiewicz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, odbiera medal Unitas Durat dla szkoły, fot. Łukasz PiecykW ramach Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem gościliśmy w Urzędzie Marszałkowskicm uczniów liceum polonijnego w Warszawie, fot. Łukasz PiecykUczestnicy Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Andrzej GoińskiUczestnicy Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Andrzej GoińskiUczestnicy Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Andrzej GoińskiUczestnicy Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Andrzej Goiński

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone