Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Aktualności
  • Laureaci Nagród Marszałka: Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

Laureaci Nagród Marszałka: Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

Laureaci Nagród Marszałka 2018, fot. Andrzej Goiński
Laureaci Nagród Marszałka 2018, fot. Andrzej Goiński

Przedsiębiorstwo Rolno-Spożywcze Lech Rutkowski w Kałdusie (powiat chełmiński) to laureat tegorocznej Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich”. W tej dziedzinie wyróżniliśmy także spółki Żywność Ekologiczna BIO FOOD z Ciechocina w powiecie golubsko-dobrzyńskim i Ampol – Merol z Wąbrzeźna.

 

Nagrody Marszałka to nasze najbardziej prestiżowe wyróżnienia, przyznawane za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej. Więcej informacji o wszystkich tegorocznych laureatach w materiale: „Gala Nagród Marszałka 2018”.

 

Przedsiębiorstwo Rolno-Spożywcze Lech Rutkowski w Kałdusie doceniono za produkcję wytwarzanego tradycyjnymi metodami oleju rzepakowego z Góry św. Wawrzyńca. Na początku lat 90. Lech i Małgorzata Rutkowscy zaczęli rozwijać swoje gospodarstwo w Kałdusie. W 2008 roku rozpoczęli produkcję oleju rzepakowego tłoczonego na zimno. Dziś tłoczą przeszło 12 tys. litrów rocznie, sprzedają go najlepszym restauracjom w kraju.  Firma prowadzi punkty sprzedaży w całej Polsce. Olej Rzepakowy z Góry Św. Wawrzyńca jest produkowany wyłącznie z niemodyfikowanych genetycznie odmian rzepaku. Powstaje w pobliżu Rezerwatu Przyrody Góra św. Wawrzyńca, wyłącznie z krajowego surowca najwyższej jakości. Olej został oznaczony prestiżowym godłem Gwarancji Najwyższej Jakości wydanym przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Zdobył także nagrodę na Festiwalu Smaku w Grucznie.

 

Żywność Ekologiczna BIO FOOD sp. z o.o. z Ciechocina zajmuje się przetwórstwem owoców i warzyw ekologicznych,  jest członkiem i Założycielem Polskiej Izby Żywności Ekologicznej oraz Kujawsko Pomorskiego Stowarzyszenia EKOŁAN.

 

Ampol - Merol Sp. z o. o. z Wąbrzeźna to laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Diamenty Forbsa.  Jest autoryzowanym dystrybutorem środków do produkcji rolnej. Działa na terenie całego kraju w 28 oddziałach, a także w wielu krajach Europy.

 

Film prezentujący laureatów Nagród Marszałka w kategoriach: Gospodarka, Fundusze unijne, Innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich, Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 lipca 2018 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.