2013 – Rok Mikołaja Kopernika

 

STANOWISKO

SEJMIKU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

z dnia 17 grudnia 2012 r.

w sprawie ustanowienia w województwie kujawsko-pomorskim Roku Mikołaja Kopernika 2013

 

W 2013 roku przypada 540. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, 470. rocznica jego śmierci oraz 470. rocznica pierwszego wydania dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”. Zważywszy na te okoliczności Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanawia w naszym regionie Rok Mikołaja Kopernika 2013.

Pamięć o Mikołaju Koperniku, wybitnym Uczonym i wielkim Rodaku, jest powinnością każdego pokolenia Polaków, a szczególnie mieszkańców regionu, w którym się urodził. Dorobek Mikołaja Kopernika miał znaczący wpływ na rozwój wielu działów wiedzy, sytuując Autora w panteonie nauki światowej.

Województwo Kujawsko-Pomorskie, pragnąc dochować staranności w obowiązku zachowania pamięci o życiu i działalności Mikołaja Kopernika, a także w trosce o kontynuację jego dorobku naukowego, od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które sprzyjają popularyzacji astronomii. Obecnie służy temu realizacja sieci Astrobaz, która również wspiera zainteresowanie młodzieży naukami ścisłymi.

Liczne instytucje działające na terenie województwa odwołują się do kopernikańskiej tradycji, biorąc Mikołaja Kopernika za swojego patrona oraz prowadząc działania promujące jego osobę. W szczególności należy podkreślić rolę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który nie tylko kształci młodych naukowców, lecz także, nawiązując do bogatej spuścizny Mikołaja Kopernika, który był nie tylko astronomem, ale również matematykiem, ekonomistą, prawnikiem, lekarzem, tłumaczem i teologiem, promuje ideę badań interdyscyplinarnych, stanowiących nowoczesne podejście do kształcenia.

W myśli Mikołaja Kopernika ujawnił się istotny również współcześnie problem pomiędzy fides i ratio. Jan Paweł II podczas spotkania z rektorami polskich uczelni i reprezentantami świata nauki, 7 czerwca 1999 roku w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nawiązał do dziedzictwa Astronoma z Torunia, mówiąc: „Odkrycie, jakiego dokonał Kopernik, i jego znaczenie w historii nauki, przypominają nam stale żywy spór, jaki toczy się pomiędzy rozumem i wiarą”. Swoją wypowiedź zakończył pytaniem: „Czy rozum i wiara to dwie rzeczywistości, które wzajemnie muszą się wykluczać?”

Rok Mikołaja Kopernika to nie tylko okazja do przypomnienia jego chlubnego dorobku. To również okazja do ukazania osiągnięć innych badaczy, odkrywców i myślicieli, dziedziców kopernikańskiego przełomu.