2011 – Rok Lasów

 

STANOWISKO

SEJMIKU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

z dnia 21 lutego 2011 r.

w sprawie ustanowienia roku 2011 – Rokiem Lasów w Województwie Kujawsko-Pomorskim

 

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanawia rok 2011 – Rokiem Lasów w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Pragniemy podkreślić w ten sposób znaczenie lasów dla mieszkańców regionu.

 

Radni Województwa Kujawsko-Pomorskiego odpowiadając na Rezolucję przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w sprawie uznania roku 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów zwracają się z apelem do Prezydentów, Burmistrzów, Starostów, Wójtów, uczelni, placówek edukacyjnych, instytucji kulturalno-oświatowych, organizacji i społeczności lokalnych, a także służb leśnych regionu o włączenie się do współorganizowania obchodów Roku Lasów w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

 

UZASADNIENIE

Lasy na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego zajmują powierzchnię ponad 430 tys. ha, co daje lesistość na poziomie 23,2 procent. Jest ona niższa od przeciętnej w Polsce (28,9 proc.) ze względu na długie tradycje rolniczego wykorzystania gruntów. Główne kompleksy leśne zlokalizowane są na terenach wzdłuż Wisły, Noteci, Brdy i Drwęcy. Wśród nich wielkością i zwartością wyróżniają się Bory Tucholskie, Puszcza Bydgoska i Lasy Gostynińsko-Włocławskie. O znaczących walorach przyrodniczych lasów Pomorza i Kujaw świadczy objęcie znacznej ich części różnymi formami ochrony. Wśród nich, na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, znajduje się ponad 100 rezerwatów przyrody, gdzie chroni się cenne ekosystemy z całym bogactwem fauny i flory.

W ostatnich latach społeczne zainteresowanie lasami szybko wzrasta, co niesie ze sobą również negatywne konsekwencje. Szczególnie w lasach wokół większych miast naszego regionu notuje się wzrost natężenia ruchu i tu powstają największe szkody wynikające z zaśmiecenia, dewastacji urządzeń turystycznych oraz tablic informacyjnych, a także straty związane z pożarami lasów, które są efektem nieostrożnego obchodzenia się z ogniem, bezmyślnego wypalania traw i niestety również – umyślnych podpaleń. Rozmiar tych szkodliwych i niebezpiecznych zjawisk wskazuje na dużą potrzebę powszechnej edukacji o lesie i pracy służb leśnych skierowanej do mieszkańców województwa. Jest to zadanie trudne, pracochłonne i kosztowne.

Rok 2011 został uznany Międzynarodowym Rokiem Lasów (MRL) zgodnie z Rezolucją przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas 61 sesji w dniu 20 grudnia 2006 r. Wezwano w niej wszystkie państwa wraz z odpowiednimi organizacjami rządowymi, pozarządowymi, sektorem prywatnym i innymi podmiotami do podjęcia wspólnego wysiłku, którego celem jest zwrócenie uwagi opinii światowej na stale zmniejszający się areał globalny i pogarszający się stan jakościowy lasów oraz podniesienie świadomości na temat zarządzania, ochrony i zrównoważonego rozwoju wszystkich rodzajów lasów na Ziemi.

Logo przedsięwzięcia oraz główne jego przesłanie „Lasy dla ludzi” mają na celu wzmocnić przekaz, że lasy są niezbędne dla przetrwania i dobrobytu wszystkich ludzi na całym świecie. Ekosystemy zarządzane zgodnie z zasadami trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej są nieprzerwanym źródłem tlenu, drewna, energii, pożywienia, lekarstw i czystej wody, a także wielu innych dóbr oraz usług. Odgrywają one istotną rolę w utrzymaniu stabilnego klimatu globalnego (m.in. pochłaniają dwutlenek węgla) oraz różnorodności biologicznej, a ponadto zapewniają miejsca pracy i atrakcyjne środowisko do życia oraz wypoczynku człowieka.

Odpowiadając zatem na wezwanie zawarte w przedmiotowej Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz na potrzebę wspierania i ukierunkowania działań z zakresu edukacji ekologicznej społeczeństwa całego regionu, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanawia rok 2011 Rokiem Lasów w Województwie Kujawsko-Pomorskim.