Uroczyste rozdanie nagród w trzeciej edycji konkursu plastycznego „Zdrowie psychiczne – wyraź je artystycznie”
W dniu 4 listopada 2024 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz osobom wyróżnionym w trzeciej edycji Konkursu plastycznego „Zdrowie psychiczne – wyraź je artystycznie” zorganizowanym przez Departament Spraw Społecznych i Zdrowia. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Organizatorzy konkursu chcieli zwrócić uwagę młodym ludziom na problematykę zdrowia psychicznego, podkreślić jego znaczenie dla dobra człowieka i pogłębić świadomość uczniów dotyczącą własnego zdrowia psychicznego. Uroczystego wręczenia nagród dokonali przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.
Zespół oceniający przyznał 2 nagrody w postaci kart podarunkowych oraz 9 wyróżnień. W szkołach laureatów przeprowadzone zostaną warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu radzenia sobie z emocjami i stresem, budowania poczucia własnej wartości, problemów w relacjach interpersonalnych: rodzinnych i rówieśniczych oraz utrzymania swojej tożsamości w grupie rówieśniczej. Więcej o konkursie i rozstrzygnięciu tutaj i tutaj.
Po uroczystości rozdania nagród odbyła się Konferencja „Autoagresja dzieci i młodzieży” zorganizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu i Wydział Zdrowia Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Głównymi celami konferencji było: przekazanie nauczycielom wiedzy na temat autoagresji, zwiększenie świadomości wśród pracowników oświaty w zakresie rozpoznania u uczniów problemu autoagresji, a następnie wsparcia uczniów i ich rodziców.
Problem autoagresji widziany z perspektywy psychiatry dzieci i młodzieży omówiła Katarzyna Wojciechowska, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta. Drugim tematem była Pomoc w praktyce – doświadczenie psychoterapeuty w pracy z młodzieżą z problemem autoagresji, który przedstawiła dr Marta Małecka, psychoterapeuta. Trzeci temat – Autoagresja wśród młodzieży: Głos młodego pokolenia na temat zdrowia psychicznego zobrazował Paweł Książek, Wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Konferencja cieszyła się licznym przybyciem uczestników, którzy wysłuchali z dużym zainteresowaniem wszystkich trzech wystąpień.
Laureatom oraz wyróżnionym uczniom jeszcze raz serdecznie gratulujemy. Podziękowania kierujemy również do dyrekcji szkół, które przystąpiły do konkursu oraz opiekunów szkolnych konkursu. To dzięki Państwa otwartości i zaangażowaniu przedsięwzięcie, ponownie, okazało się sukcesem.
Pragniemy również podziękować wszystkim uczestnikom za udział w konferencji – Państwa obecność utwierdza nas w przekonaniu, że trudna sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży to palący problem wielu środowisk, w tym środowiska szkolnego, a jej poprawa leży na sercu nam wszystkim.