Zdrowie

Grafika wykonana w programie CANVA - obrazek z napisem 21 września światowy dzień choroby Alzheimera

Wrzesień – Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, a cały wrzesień to czas, kiedy lekarze, bliscy chorych i sami chorzy starają się zwrócić uwagę ludzi zdrowych na tę chorobę, która dotyka coraz więcej osób. Od 2001 roku to wrzesień został ogłoszony Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera jest zaliczana do schorzeń neurodegeneracyjnych, czyli związanych z postępującą utratą komórek nerwowych. Objawy to głównie zaburzenia lub utrata tzw. wyższych czynności korowych, jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, mowa czy ocena sytuacji. Chory zaczyna zapominać podstawowe rzeczy związane z pracą zawodową czy czynnościami dnia codziennego, zapomina słowa, imiona, gubi się w znanych mu miejscach. Z czasem chory przestaje rozpoznawać bliskich, nie potrafi określić, w jakim jest miejscu, nie może wykonać żadnej czynności samodzielnie, nie panuje nad potrzebami fizjologicznymi. Ostatecznie chory jest niezdolny do samodzielnej egzystencji.

 

W chwili obecnej jest to choroba nieuleczalna. Można jedynie łagodzić jej objawy oraz spowolnić rozwój.

 

Ryzyko choroby Alzheimera rośnie z wiekiem. Najczęściej  występuje u osób powyżej 65 roku życia, ale coraz częściej dotyka ludzi młodych.

 

Choroba dotyka nie tylko samych chorych, ale również ich bliskich. Stała opieka nad chorym na Alzheimera wymaga olbrzymiego wysiłku psychicznego i fizycznego. Bliscy chorych potrzebują dużo wsparcia, życzliwości ze strony otoczenia oraz fachowej porady. Na szczęście istnieje wiele organizacji, które udzielają porad i wsparcia bliskim chorych oraz pomagają zapewnić osobie chorej wygodne życie.

 

Badania wskazują, że prowadzenie zdrowego trybu życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Ogólna zasada brzmi: to, co dobre dla serca, jest również dobre dla mózgu. Dlatego należy pamiętać żeby:

  • dbać o aktywność fizyczną
  • zdrowo się odżywiać
  • być aktywnym umysłowo
  • być aktywnym społecznie
  • zrezygnować z alkoholu i tytoniu.

 

Więcej o chorobie Alzheimera można dowiedzieć się na stronach: