Światowy Dzień Zapalenia Płuc – tak ważne są szczepienia
Światowy Dzień Zapalenia Płuc (12 listopada) to wydarzenie zapoczątkowane w 2009 r. przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF.
Dawniej zapalenie płuc było wyrokiem śmierci, ale i dziś jest wciąż groźne i coraz częściej wymaga hospitalizacji. Z danych wynika, że co roku z powodu zapalenia płuc w Unii Europejskiej traci życie 130 tys. osób, w tym 13 tys. Polaków. Najbardziej zagrożone są małe dzieci. Grupą podwyższonego ryzyka są także osoby starsze, ze współistniejącymi chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, płuc, nerek.
Zapalenie płuc to stan zapalny płuc atakujący pęcherzyki płucne, którego przyczyną są infekcje wirusowe i bakteryjne, rzadziej inne drobnoustroje. Leczenie wymaga podawania antybiotyków. Niestety, nie zawsze są one skuteczne ze względu na postępujące zjawisko antybiotykooporności. Dlatego niezwykle ważne w profilaktyce zapalenia płuc są szczepienia. Obowiązujący w Polsce Program Szczepień Ochronnych (PSO) zabezpiecza przed zakażeniem dwiema groźnymi bakteriami wywołującymi zapalenie płuc: pałeczką hemofilną typu b (od 2007 roku szczepienie przeciw Hib jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci) oraz pneumokokami (obowiązkowe od 1 stycznia 2017 roku).
Szczepienia przeciwko pneumokokom są jednak wskazane także wśród osób po 65 r.ż., szczególnie tych cierpiących na choroby przewlekłe.
Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego realizuje od 2016 r. program polityki zdrowotnej, którego celem jest zmniejszenie liczby infekcji powodowanych przez pneumokoki, w tym zapalenia płuc i zmniejszenie powikłań po zakażeniu pneumokokami wśród osób po 65 r.ż. Dzięki współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego z całego województwa do chwili obecnej w ramach „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim” udało się zaszczepić 4 645 seniorów chorych na astmę lub przewlekły nieżyt oskrzeli.
W 2020 r. z programu mogło skorzystać 1 705 osób. W 14 gminach można jeszcze wykonać bezpłatne szczepienia. Więcej o ww. programie tutaj