ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU – 29 października
Światowy Dzień Udaru Mózgu został ustanowiony w 2006 r. przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization), który obchodzony jest co roku 29 października w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa o chorobie, która może spowodować śmierć lub nieodwracalną niepełnosprawność.
Udar mózgu jest trzecią najczęstszą chorobą w Polsce po chorobach serca i nowotworach. To też pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności osób po 40. roku życia.
Z badań wynika, że za wystąpienie choroby odpowiadają modyfikowalne czynniki ryzyka (m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby serca w tym migotanie przedsionków, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nadwaga, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu). Zmiana stylu życia i odpowiednie leczenie chorób takich jak nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków mogą znacząco obniżyć zagrożenie udarem. Udary mózgu są najczęstszą przyczyną niepełnosprawności.
Zacznij już od teraz zmieniać swoje niezdrowe nawyki na prozdrowotne!!!!!!!
W tym roku po raz kolejny wystartowała kampania – ALERT UDAROWY, która ma przypomnieć Polakom, jakie są charakterystyczne objawy udaru i jak na nie reagować.
Więcej informacji na temat kampanii społecznej dostępnych jest na stronie:
www.stopudarom.pl
Ku przestrodze warto posłuchać wypowiedzi młodych osób, których dotknęła choroba. Mimo, że na udar mózgu najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku, to zdarza się w nielicznych przypadkach, że choroba rozwija się także u ludzi młodych: https://stopudarom.pl/mlodzi/
PAMIĘTAJMY – godziny decydują o szansie na sprawność i życie.
Warto poczytać: