Zdrowie

Header strony Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO – oddział regionalny w Toruniu

Prekursorem ruchu stomijnego w Polsce był prof. dr hab. Roman Góral, który przez 13 lat kierował Kliniką Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu. Profesor Góral operował wielu chorych i wielu osobom wytworzył stomię. Wiedział, że dobrze przeprowadzona operacja to początek drogi i że ludziom po operacjach potrzebna jest dalsza pomoc. W 1987 r. wraz z grupą pacjentów i lekarzy utworzył Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO. Organizacja jest stowarzyszona w Europejskim (EOA) oraz Światowym Stowarzyszeniu Stomijnym (IOA).

 

Nadrzędnym celem Polskiego Towarzystwa Stomijnego jest działanie na rzecz osób z wyłonioną stomią oraz inicjatywy zmierzające do zwiększenie świadomości społecznej w zakresie problemów życia ze stomią. Towarzystwo w ciągu 37 lat działalności rozrosło się do 20 oddziałów i kilku klubów umiejscowionych w różnych częściach kraju.

 

Osób posiadających stomię z roku na rok przybywa, dlatego istnieje realna potrzeba tworzenia nowych oddziałów POL-ILKO, które swoją opieką otoczą osoby ze stomią.

 

Człowiekiem, który podjął się szlachetnej inicjatywy utworzenia regionalnego oddziału POL-ILKO w Toruniu jest Pan Grzegorz Kniazielski. Jeśli jesteś mieszkańcem Torunia lub jego okolic i dostrzegasz potrzebę zintegrowania osób ze stomią zapraszamy do kontaktu z Panem Grzegorzem, tel. 605 365 566.

 

Zachęcamy do rozpowszechniania tej informacji w lokalnych społecznościach, wśród rodziny i znajomych.

 

Cele statutowe Polskiego Towarzystwa Stomijnego:

  • ochrona i promocja zdrowia w zakresie przypadków nowotworów układu pokarmowego, a w szczególności sposobów ich leczenia poprzez wyłonienie stomii (przetoki jelitowej),
  • działanie na rzecz osób niepełnosprawnych posiadających stomię,
  • promocja i organizacja wolontariatu do wzajemnego niesienia pomocy i wsparcia na rzecz osób ze stomią,
  • podejmowanie działań zmierzających do osiągnięcia pełni aktywności życiowej osób, którym wytworzono operacyjnie czasową lub stałą stomię, a w szczególności kolostomię, ileostomię, urostomię lub inną przetokę wymagającą stałego zaopatrzenia w sprzęt stomijny,
  • niesienie wszechstronnej pomocy w szybkim powrocie do normalności osób posiadających stomię i udzielanie wsparcia psychicznego osobom nowo operowanym i ich rodzinom,
  • budzenie i pogłębianie wrażliwości społecznej różnych środowisk na problemy osób posiadających stomię i propagowanie idei niesienia pomocy tym osobom.

 

Więcej informacji na temat działalności POL-ILKO.