Zdrowie

Bezpieczne szczepionki przeciwko wirusowi HPV

Ludzki wirus brodawczaka (HPV) powoduje powszechne zakażenia przenoszone drogą płciową. HPV to groźny wirus, który atakuje nabłonek błon śluzowych i wywołuje zmiany prowadzące do powstawiania nowotworów tj.: raka szyjki macicy u kobiet czy raka prącia u mężczyzn. Szacuje się, że co roku 230 000 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy, a 470 000 dowiaduje się, że jest chora. Szczepionki przeciw HPV stanowią ogromy postęp w współczesnej profilaktyce, ponieważ chronią w przyszłości przed zakażeniem wirusem HPV, co znaczy, że zapobiegają nowotworom powiązanym z HPV.

 

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej szczepionka przeciwko HPV z wykorzystaniem zaawansowanych technologii inżynierii genetycznej spełnia wymogi dotyczące jakości, skuteczności oraz bezpieczeństwa. Na terenie Polski pozwolenie do dopuszczenia do obrotu mają szczepionki: Cervarix, Gardasil oraz Gaedasil 9. Idealną populacją do szczepień są osoby młode – zarówno dziewczęta, jak i chłopcy – przed inicjacją seksualną, czyli w wieku 12-13 lat, będące grupą docelową w programach szczepień realizowanych przez samorządy. Szczepienia przeciwko HPV rekomendują międzynarodowe organizacje, do których należy Światowa Organizacja Zdrowia oraz Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób.  

 

Szukając informacji na temat szczepień warto pamiętać o korzystaniu z wiarygodnych źródeł, które gromadzą aktualne interpretacje badań klinicznych. Każdy zainteresowany szczepieniami przeciw HPV może zapoznać się z publikacjami urzędów i organizacji, do których z pewnością należy Główny Inspektorat Sanitarny, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji czy portal szczepienia.info