
7 kwietnia 2025 r. – Światowy Dzień Zdrowia – „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”
Światowy Dzień Zdrowia to święto obchodzone corocznie 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO-1948 r.). Organizacja, powstała aby promować zdrowie, dbać o bezpieczeństwo świata i służyć bezbronnym. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy w obszarze zdrowia publicznego na świecie.
Tegoroczne hasło: „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” podkreśla znaczenie dbania o zdrowie od najwcześniejszych lat życia oraz konieczność inwestowania w zdrową przyszłość kolejnych pokoleń. Zdrowie matek i dzieci stanowi podstawę zdrowia rodziny i społeczności. Dlatego w tym roku Światowy Dzień Zdrowia inauguruje całoroczną kampanię, której zadaniem będzie zwrócenie uwagi na priorytetowe traktowanie kobiet w okresie okołoporodowym i tuż po nim, tak aby zapewnić wsparcie fizyczne, emocjonalne oraz właściwą opiekę.
Według danych udostępnionych na stronie WHO, blisko 300 000 kobiet traci życie z powodu ciąży lub porodu każdego roku, podczas gdy ponad 2 miliony dzieci umiera w pierwszym miesiącu życia, a około 2 miliony rodzi się martwych.
Światowa Organizacja Zdrowia za pośrednictwem kampanii zamierza wzywać rządy a także przedstawicieli zawodów medycznych do zwiększania wysiłków na rzecz działań wspierających zdrową ciążę i poród oraz lepsze zdrowie matki i dziecka po porodzie a także wyeliminowania możliwych do uniknięcia zgonów matek i noworodków.
Cele szczegółowe kampanii to:
- podniesienie świadomości na temat luk w przeżywalności matek i noworodków oraz konieczności nadania priorytetu długoterminowemu dobrostanowi kobiet;
- wspieranie skutecznych inwestycji poprawiających zdrowie kobiet i dzieci;
- zachęta do kolektywnych działań wspierających rodziców i pracowników ochrony zdrowia zapewniających opiekę krytyczną;
- ciągłe dostarczanie użytecznych informacji zdrowotnych dotyczących ciąży, porodu i okresu poporodowego.
Światowy Dzień Zdrowia przypomina, że zdrowie jest wspólnym dobrem. Władze państwowe oraz instytucje zdrowia publicznego powinny podejmować działania na rzecz równego dostępu do opieki zdrowotnej, promować zdrowy styl życia i inwestować w edukację zdrowotną.
Więcej informacji na stronie WHO