12 zasad, by dłużej żyć z cukrzycą
Obecnie na cukrzycę cierpi w Polsce ponad 3,1 miliona Polaków (10,6% dorosłej populacji). U ponad 30% z nich choroba wciąż pozostaje nierozpoznana. Szacuje się, że ok. 1 mln chorych w Polsce w ogóle nie wie o swojej chorobie. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy jest ona już bardzo zaawansowana, tymczasem cukrzyca (zwłaszcza niekontrolowana) wywiera negatywny wpływ na praktycznie wszystkie narządy w organizmie. O 12 lat krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych.
Z myślą o „cukrzykach” oraz o tych, którzy nie są jeszcze świadomi swojej choroby przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Stowarzyszenia „Aktywni z cukrzycą” oraz portalu mojacukrzyca.org.pl opracowali „Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”. Wspomniana deklaracja to spis działań związanych z profilaktyką, leczeniem, ale także zachowaniem samych chorych. Stosowanie zawartych w dokumencie zaleceń ma sprawić, że powikłania cukrzycy będą jak najmniej odczuwalne i groźne, a życie jak najdłuższe.
„Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą” poparli już m.in. byli i obecni Ministrowie Zdrowia, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy oraz przedstawiciele władz samorządowych – 16 marca br. także Pan Zbigniew Ostrowski – Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wierzymy, iż wspólne działania przyczynią się do szerzenia wiedzy na temat cukrzycy i uchronią wielu Polaków przed jej dramatycznymi konsekwencjami.
Oto 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą:
- Jak najwcześniejsza diagnoza choroby
- Kompleksowa opieka specjalistyczna prowadzona przez lekarzy diabetologów i lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarki diabetologiczne
- Wiedza o chorobie i samoświadomość pacjentów
- Zrównoważona dieta i utrzymywanie prawidłowej masy ciała
- Aktywność fizyczna
- Zdrowy styl życia (niepalenie papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu, ograniczenie stresu)
- Indywidualizacja leczenia
- Możliwość dostępu do nowoczesnych terapii diabetologicznych
- Niedopuszczenie do powikłań sercowo-naczyniowych – zawału serca i udaru mózgu
- Właściwa samokontrola choroby (przyjmowanie zalecanych leków, samokontrola glikemii, regularne badania poziomu glukozy i cholesterolu we krwi)
- Zapobieganie niewydolności nerek, chorobom oczu, stopie cukrzycowej
- Powszechna edukacja diabetologiczna