Środowisko

Budki typu A (fot. Krzysztof Pokrętowski)
Budki typu A (fot. Krzysztof Pokrętowski)

Zimowy monitoring budek lęgowych w GLPK

Wiosna czyha już tuż za rogiem więc to doskonały czas aby podsumować tegoroczny monitoring budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy.

Zima to czas w którym pracownicy Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego prowadzili intensywne przygotowania do sezonu lęgowego. Zakres prac obejmował przegląd oraz serwis rozwieszonych na terenie parku budek lęgowych dla nietoperzy, traczy i mniejszych dziuplaków.

 

Przegląd budek dla nietoperzy

Na obszarze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego sukcesywnie rozwieszane są budki rozrodcze dla nietoperzy. To skuteczna forma działania na rzecz ochrony tej grupy zwierząt, ponieważ głównym zagrożeniem dla bytowania tych zwierząt jest malejąca liczba naturalnych kryjówek i miejsc służących do rozrodu.

W tym roku przegląd wraz z czyszczeniem przeszło ok. 100 budek, a w ponad 80% z nich stwierdzono ślady zasiedlenia przez nietoperze, co pokazuje jak ważne i potrzebne jest tworzenie nowych miejsc schronienia i rozrodu dla tych ciekawych ssaków.

 

Budki dla traczy i gągołów

W marcu ubiegłego roku, ze względu na niezadowalający stan techniczny, wszystkie rozwieszone w pobliżu jezior GLPK budki lęgowe typu E zostały wymienione na nowe, a dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, w grudniu kolejne budki uzupełniły bazę zastępczych miejsc lęgowych.

W wyniku tegorocznego monitoringu w części budek podczas przeglądu stwierdzono ślady obecności gągołów – to bardzo satysfakcjonująca informacja potwierdzająca celowość prowadzenia dalszych działań Parku na rzecz czynnej ochrony tych gatunków.

 

Nie zapominamy o małych dziuplakach

Monitoringiem objęte są również inne budki. Niemal 100% zajętości stwierdzono w budkach typu A rozwieszonych w pobliżu Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rudzie. Aby wzbogacić potencjał lęgowy rozwieszone zostały również dodatkowe budki, skręcone przez uczestników warsztatów edukacyjnych.

W 2022 roku ptasie osiedle powstało również na terenach zielonych i rynku w Górznie, podczas wojewódzkiej akcji ,,ESKAPADA – Poznaj swój region z przewodnikiem” – budki te również mają się świetnie i są bardzo chętnie zasiedlane – głównie przez sikory.

Warto pamiętać również o tym, że Od 1 marca do 15 października budka lęgowa jest traktowana jako siedlisko i podlega ochronie prawnej!

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Pokrętowski – Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy