Zimowe zajęcia edukacyjne w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym
Wraz z upływającymi dniami, na termometrach coraz częściej obserwujemy ujemne temperatury, a to znak, że zima zbliża się wielkimi krokami. Mogliśmy się już nawet cieszyć pierwszym śniegiem. Radość płynąca z uśmiechów na twarzy podczas odkrywania tropów zwierząt, beztroskich zimowych zabaw czy zachwyt pierwszym ulepionym bałwanem są bezcenne, dlatego w tegorocznej zimowej ofercie edukacyjnej Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zarezerwował dla dzieci i młodzieży sporo czasu na zimowe aktywności na łonie natury. Podczas przygotowanych zajęć w GLPK będzie można stać się tropicielem zwierząt, ornitologiem, badaczem śniegu, meteorologiem a nawet konstruktorem! Niezwykle ciekawy i przyjemny dla uczestników będzie również spacer po zimowym lesie, który o tej porze roku wygląda bardzo tajemniczo i magicznie, szczególnie jeśli spowity jest białym puchem.
Chociaż wydawałoby się, że zimą w przyrodzie życie zamiera, to nieprawda! Zima to doskonały czas na poszukiwanie śladów i tropów zwierząt np. wiewiórki, borsuka, dzika, sarny, jelenia, a nawet łosia. W słoneczny dzień obserwować można faunę naśnieżną – zobaczyć można wtedy niektóre pająki i owady! Podczas corocznego cyklu prelekcji nt. prawidłowego dokarmiania ptaków (prowadzonych również w formie zdalnej i wyjazdowej), dzieci mają okazję poznać najpospolitsze gatunki ptaków np. wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, dzwońce, grubodzioby oraz coraz liczniej przylatujące z dalekiej północy gile i jemiołuszki. Dzięki specjalnej kamerze, w naszym ośrodku edukacji ekologicznej możliwa jest również obserwacja ptaków przy karmiku na żywo. A kiedy uczestnicy wybiorą się w odwiedziny na pobliski akwen, mogą obserwować ptaki wodne takie jak łabędzie czy kaczki krzyżówki.
Ponadto podczas zimowych zajęć edukacyjnych w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym uczniowie mogą udać się w podróż do krainy meteorologii. Gdzie czekają na nich wszystkie meteorologiczne zjawiska pogodowe, związane z zimą. Czy wiecie jak odróżnić szron od szadzi? Co to takiego krupa śnieżna lub okiść? A może chcielibyście w mroźny dzień zaobserwować diamentowy pył, niczym z baśni Andersena? Zachęcamy do zapoznania się z zimową ofertą edukacyjną Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i zapraszamy do kontaktu telefonicznego.
Kontakt:
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Ruda 1, 87-320 Górzno
tel. (56) 49 18 151, e-mail: park@pkgorzno.strefa.pl
Strona internetowa: https://parki.kujawsko-pomorskie.pl/glpk
Ilona Wiśniewska GLPK