Środowisko

Przystosowany tramwaj wodny dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, fot. WPK
Przystosowany tramwaj wodny dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, fot. WPK

Wdecki Park Krajobrazowy staje się miejscem bardziej dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami

Wdecki Park Krajobrazowy staje się miejscem bardziej dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Pozyskujemy środki z różnych źródeł. Jako pierwsze zostały wykonane zadania w ramach projektu obszar chroniony obszar dostępny dofinansowany ze środków Europejskich.

 

Kolejnym krokiem było działanie grantowe dofinansowane w ramach projektu turystyka dostępna 1.0, który koordynowała Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. We wszystkich tych działaniach wspierają nas lokalne samorządy. Wszystkie działania są realizowane we współpracy ze środowiskami zrzeszającymi  osoby ze szczególnymi potrzebami  oraz fundacje działające na ich rzecz między innymi Fundacja 4ES.

Jednym z elementem usprawniającym przełamywanie barier było usytuowanie pętli indukcyjnej na parterze w Punkcie Informacji Turystycznej Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu. Pętla dedykowana jest użytkownikom aparatów słuchowych oraz implantów wspomagających np. w uprawianiu aktywnej turystyki.

Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana architektonicznie dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zainstalowana została pionowa platforma schodowa umożliwiająca pokonywanie osobom z różnymi niepełnosprawnościami bariery architektoniczne i dotarcie do pomieszczeń biurowych Wdeckiego Parku Krajobrazowego (sekretariat, dyrektor).

Posiadamy drukarkę do przygotowania wydruków pismem Braille’a. Plik tekstowy, można przy pomocy specjalistycznego oprogramowania przekonwertować na postać brajlowską i wydrukować na przygotowanym materiale edukacyjnym.

Zaopatrzyliśmy się w zestaw materiałów sensoryczno-przyrodniczych-edukacyjnych , w czasie których dziecko poznaje świat przyrody. Rozwija swoją koordynację wzrokowo – ruchową, precyzję palców oraz dłoni, a także koncentrację i cierpliwość. Zestaw do motoryki dużej – ścieżka równoważna las zachęca do zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Wspiera umiejętności ruchowe i ćwiczy utrzymanie równowagi.

Posiadamy dwa terenowe elektryczne wózki inwalidzkie, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami  poruszanie się w terenie. Dzięki nim pokonywanie wzniesień czy nierówności w terenie, nie stanowi problemu dla osób z niepełnosprawnościami i opiekunów. Dzięki joystickom wózki dają możliwość samodzielnego sterowania przez osobę niepełnosprawną lub jej opiekuna bez użycia siły. Są również wyposażone w oświetlenie, które zapewnia bezpieczeństwo podróży po zmroku.

Przy siedzibie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu jest miejsce parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, natomiast za budynkiem został przygotowany podjazd umożliwiający dotarcie osobom z trudnościami w poruszaniu się do miejsca przeznaczonego na ognisko.

Opracowaliśmy ścieżkę z audiodeskrypcją. Na trasie są wyznaczone punkty, przy których za pomocą smartfona należy zeskanować kod QR i przemierzając trasę turystyczną wsłuchać się w głos lektora. Bycie niezależnym i korzystanie z rozwiązań umożliwiających np. samodzielne przejście po ścieżkach są szczególnie ważne dla osoby z niepełnosprawnością dlatego zaopatrzyliśmy się w audioprzewodniki, które są wielkim ułatwieniem dla osób z różnych grup: z dysfunkcjami wzroku, dzieci i osób starszych, z niepełnosprawnościami, noszących aparaty słuchowe.

Przystosowaliśmy tramwaj wodny dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Umożliwiło to osobom z niepełnosprawnościami samodzielne wsiadanie i wysiadanie z tramwaju. Ułatwienie to wynika z zamontowanych poręczy oraz pomostu wyposażonego w barierki. (Dodatkowo tramwaj wodny wyposażony jest w oświetlenie). Nagłośnienie stanowi znaczne ułatwienie dla osób niedosłyszących.

Tekst zespół edukacji WPK