Środowisko

Pięcioraczki ze Stobna fot. R. Borzyszkowski
Pięcioraczki ze Stobna fot. R. Borzyszkowski

W Tucholskim Parku Krajobrazowym zakończyliśmy VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego

W Tucholskim Parku Krajobrazowym zakończyliśmy VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego na terenie trzech gmin województwa kujawsko-pomorskiego: Cekcyn, Lubiewo i Tuchola.

 

Korzystając z terenowych kart obserwacji odnotowaliśmy m.in.: usytuowanie gniazda oraz jego stan i sposób zajęcia. Policzyliśmy młode ptaki, sprawdziliśmy czy dorosłe będące na gnieździe posiadają obrączki. Ponadto wykonaliśmy dokumentację fotograficzną gniazd.

Celem spisu jest poznanie aktualnego rozmieszczenia gniazd bociana białego, ustalenie statusu ich zajęcia oraz liczby młodych wyprowadzonych w każdym gnieździe. Dane te posłużą do oceny aktualnej sytuacji bociana białego w Polsce.

Spis odbywa się co 10 lat i obejmuje cały obszar występowania bociana białego (Europa, Azja i Afryka Północna). Dane z Polski zestawione z wynikami z innych krajów pozwolą na ocenę stanu populacji bociana białego w całym areale tego gatunku. W Polsce Spis odbywa się między 1 a 15 lipca 2024 r. czyli w okresie, kiedy młode bociany stoją już na gnieździe, ale jeszcze z niego nie odlatują. To umożliwia nie tylko policzenie ile jest par lęgowych na danym terenie, ale również ile odchowały młodych.

 

Spis bociana białego na obszarze w/w gmin przeprowadziliśmy w dniach od 28 czerwca do 8 lipca 2024 r.

 

W dniach od 28 czerwca do 1 lipca 2024 r. przeprowadziliśmy spis na terenie gminy Tuchola (pow. 239,4 km²). Skontrolowaliśmy 29 gniazd (24 zajęte przez pary lęgowe) i 15 platform. Łącznie odnotowaliśmy 60 młodych ptaków.

 

W dniach od 3 do 4 lipca 2024 r. przeprowadziliśmy spis na terenie gminy Cekcyn (pow. 253 km²). Skontrolowaliśmy 22 gniazda (17 zajętych przez pary lęgowe) i 13 platform. Łącznie odnotowaliśmy 42 młode ptaki.

 

W dniach od 5 do 8 lipca 2024 r. przeprowadziliśmy spis na terenie gminy Lubiewo (pow. 162,8 km²). Skontrolowaliśmy 30 gniazd (25 zajętych przez pary lęgowe) i 16 platform. Łącznie odnotowaliśmy 69 młodych ptaków.

 

Łącznie skontrolowaliśmy 81 gniazd (66 zajętych przez pary lęgowe) i 44 platformy.

Odnotowaliśmy 171 młodych ptaków.

 

Dane wprowadziliśmy do Bazy Gniazd na stronie internetowej

 

Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego składają serdeczne podziękowania mieszkańcom gmin: Cekcyn, Lubiewo i Tuchola za życzliwość oraz wszystkie informacje przekazane nam podczas przeprowadzania spisu.

 

Tekst Rafał Borzyszkowski