Środowisko

Grodzisko Raciąż, fot. Dorota Borzyszkowska
Grodzisko Raciąż, fot. Dorota Borzyszkowska

W Tucholskim Parku Krajobrazowym doceniliśmy lokalność ziemi raciąskiej

21 października w ramach obchodów Dnia Krajobrazu zorganizowaliśmy w naszym parku spacer krajobrazowy pod hasłem: Tucholski Park Krajobrazowy – doceń lokalność ziemi raciąskiej.

Wyruszyliśmy z miejscowości Raciąż przesmykiem pomiędzy jeziorami: Raciąskim i Rudnica do osady Raciąski Młyn, gdzie znajdują się ruiny po dawnym młynie i tartaku oraz fragment śluz i zastawek. Odkryliśmy czwarty na terenie naszego parku akwedukt. Następnie udaliśmy się do osady Wysocki Młyn, gdzie znajduje się cmentarz ewangelicki z XIX wieku z pozostałościami nagrobków. Kolejnym etapem spacaru było zrekonstruowane wczesnośredniowieczne grodzisko Raciąż nad jeziorem Śpierewnik. Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie dotarliśmy do osady Wysoka, która w XVII wieku stała się własnością zasłużonego na Pomorzu rodu Janta-Połczyńskich, a do dziś znajduje się tam dwór z przełomu XVIII i XIX wieku. Zataczając pętlę o długości 12 km spacer zakończyliśmy ogniskiem w miejscowości Raciąż nad jeziorem Rudnica.

 

Dzień Krajobrazu to święto, które obchodzone jest na pamiątkę sporządzenia we Florencji w dniu 20 października 2000 r. Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

 

Tekst. Rafał Borzyszkowski