Środowisko

Zespół rozwiązujący test, fot. D. Borzyszkowska
Zespół rozwiązujący test, fot. D. Borzyszkowska

Po raz 28. o przyrodzie wokół nas, a w szczególności o bocianie białym i czarnym.

17 kwietnia br. odbyła się XXVIII. edycja konkursu „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola.

 

Do konkursu zgłosiło się 15 szkół podstawowych, 17 klas w kategorii I-IV, a w kategorii V-VIII – 43 klasy, do których uczęszcza 1200 uczniów. Każdą klasę reprezentowały 3 osobowe zespoły. I etap konkursu zorganizowany został w formie testu wiedzy, który pisało 180  uczniów. Konkurs to także jedna z form edukacji w związku z przystąpieniem Tucholskiego Parku Krajobrazowego do VIII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego w woj. kujawsko-pomorskim oraz współpraca z Lasami Państwowymi na terenach, których żyje typowo leśny gatunek – bocian czarny. Tegoroczne hasło konkursu brzmi „Skrzydlata biel i czerń” czyli mowa o dwóch gatunkach spokrewnionych bocianów chronionych w Polsce, o odmiennym wyglądzie i upodobaniach. Poza tym, jak co roku, uczestnicy wykazywali się znajomością walorów przyrodniczych i turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Poznawali formy ochrony przyrody, pracę służb ochrony przyrody i leśnika.

 

Do I etapu każda z klas mogła przygotować dodatkowo punktowany komiks pt. „Czarno na białym czyli jak człowiek szkodzi bocianom?”,  w ten sposób uzmysłowili sobie zagrożenia tych gatunków. Nad wynikami konkursu czuwała komisja w składzie: Stanisław Śpica, Karol Grzywacz i Krzysztof Ogłuszka. Spośród uczestników wyłoniono w dwóch kategoriach wiekowych 4 zespoły finałowe z najwyższą ilością punktów.

 

Do finału w kategorii klas I-IV zakwalifikowały się 4 zespoły:  

  1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku, kl. II c
  2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. IV a
  3. Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. IV b
  4. Szkoła Podstawowa w Bysławiu, kl. IV a

 

Do finału w kategorii klas V-VIII zakwalifikowały się 4 zespoły: 

  1. Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, kl. VII b
  2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku, koło przyrodnicze kl. V
  3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, kl. VII a
  4. Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. VII c

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, których co roku przybywa pomimo długiego już stażu konkursu.

 

Zespoły finalistów spotkają w dniu 11 czerwca br. w Terenowym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” w Pile i będą rywalizować w wiedzy przyrodniczej o puchar przechodni puchacza będącego symbolem konkursu oraz nagrody poszerzające wiedzę w tej dziedzinie.

 

Tekst. Dorota Borzyszkowska