Środowisko

Mój jesienny zielnik - edycja 2024, fot GLPK
Mój jesienny zielnik – edycja 2024, fot GLPK

Nagrodzono najlepsze jesienne zielniki

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy rozstrzygnął kolejną edycję konkursu pt. „Mój jesienny zielnik”. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Polegał na przygotowaniu zielnika z liści drzew i krzewów, zgodnie z szablonem. Celem konkursu była nauka rozpoznawania gatunków drzew i krzewów na podstawie liści oraz poszerzenie wiedzy na temat różnorodności botanicznej i bogactwa flory. Ponadto miał za zadanie integrację rodzin oraz wzmacnianie ich kontaktu z naturą.

 

Tegoroczne prace konkursowe bardzo nas zachwyciły. Do siedziby GLPK wpłynęła rekordowa liczba zielników – ponad 150 prac w dwóch kategoriach wiekowych, aż z 23 różnych szkół! Kolejnym sukcesem jest zasięg konkursu, który z roku na rok się rozszerza, obejmując coraz dalsze zakątki województwa kujawsko-pomorskiego. Bardzo się cieszymy, że Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy jest już dobrze znany w Brodnicy, Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Solcu Kujawskim i wielu innych gminach naszego regionu.

 

W przygotowywanych zielnikach należało poprawnie rozpoznać i nazwać wszystkie gatunki zamieszczone w szablonie oraz wkleić odpowiednie, wskazane okazy liści drzew i krzewów. Sporo trudności sprawiły gatunki topoli, które często były mylone ze sobą. W młodszej grupie należało pamiętać również o pełnej nazwie gatunkowej, składającej się z dwóch członów, a w przypadku starszych uczniów o prawidłowych nazwach łacińskich, z którymi jednak większość poradziła sobie świetnie. W zielniku pojawił się gatunek obcy – robinia akacjowa, który często był błędnie nazywany akacją. Dodatkowo każdy uczeń musiał umieścić i opisać w zielniku własny okaz. W przesłanych zielnikach można było przeczytać również liczne ciekawostki dotyczące umieszczonych gatunków. Niektórzy uczniowie wskazywali właściwości lecznicze lub trujące drzew, inni szukali ciekawostek historycznych, a nawet ludowych  np. o tym że dawniej z drewna leszczyny wykonywano różdżki do szukania żył wodnych oraz wędki do połowu ryb. Większość prac została wykonana starannie, a zamieszczone ciekawostki były bardzo interesujące. Prace oceniono pod względem merytorycznym oraz estetycznym, szczególnie pod względem przygotowania i doboru okazów, który nie powinien być przypadkowy. Niedopuszczalne było umieszczanie w zielniku mokrych, niewłaściwie wysuszonych, pleśniejących liści. Tym sposobem parkowe jury wyłoniło aż 39 nagrodzonych. Na tle wszystkich prac w tym roku, pod względem poprawności, staranności oraz samodzielności, szczególnie wyróżniły się zielniki najmłodszych uczestników. Dlatego w kategorii klas I-III przyznano aż 9 nagród głównych! Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie internetowej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

 

Każda z wykonanych prac pokazuje, że przyroda jest Wam niezwykle bliska. Dostrzegamy, że niektórym konkurs dał ogromną radość z tworzenia, a dla innych był wyjątkową okazją do wycieczek przyrodniczych i spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wkład prac. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu. Nagrody w konkursie zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Ilona Wiśniewska – Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy