Na zielonym

Wielkanocny zajączek 30.03.2020

Wielkanocny zajączek 30.03.2020

Mijają sekundy… minuty… godziny… dni… a my nadal jesteśmy odizolowani w naszych domach. I słusznie!
Czy nie jest to jednak idealny czas na poznawanie tajników przyrody i ciekawostek na temat zwierząt? A jakże!
Zielona Edukacja nie śpi! 🙂

Zbliża się Wielkanoc. Co kojarzy nam się z tym świętem? Wielkanocny zajączek!
A więc dzisiaj kilka informacji o zającach…. i królikach. Zwierzęta, o których Wam krótko opowiem niestety nie rozdają słodkości tak jak Wielkanocny Zajączek, ale są równie ciekawe!

Zarówno królik jak i zając należą do jednej rodziny – zającowatych.
Spośród zajęcy w Polsce można spotkać zająca bielaka i zająca szaraka.
Zając szarak to zwierzątko, które kojarzy nam się z długimi uszami i szybkim biegiem! Często spotykany jest na polach i łąkach. Jest to największy przedstawiciel rodziny zającowatych w Polsce. Jego futerko jest ubarwione na szaro, brązowo i rudo.

Zając bielak z wyglądu podobny jest do zająca szaraka, jest jednak nieco mniejszy i ma krótsze uszy. W okresie letnim jego futerko jest szaro-popielate z rudawą nutą. Co ciekawe, zimą jego sierść całkowicie bieleje, z wyjątkiem czarnych końcówek uszu. Jeśli jest śnieg, biała sierść bielaka stanowi jego kamuflaż. Jego łapki są gęsto owłosione, co widać na tropach. Dzięki temu łatwiej jest odróżnić ślady obu gatunków.
Zające żywią się roślinami, pędami, korą, pędami drzew i krzewów. Do ich naturalnych wrogów należą rysie, wilki, kuny, lisy a nawet ptaki drapieżne, np. puchacz.

Dzikie króliki natomiast różnią się od zajęcy krótszymi uszami oraz mniejszą sylwetką. Są bardzo szybkie, mogą osiągać prędkość nawet do 70 km/h. Budują podziemne nory. Ich pokarmem są głównie trawy i inne rośliny, kora i korzenie. Żyją w rodzinnych grupach, na czele których stoi dominujący samiec i samica. Kiedy rodzinie grozi niebezpieczeństwo, zaniepokojony królik tupie tylną nogą, aby ostrzec pozostałych.

Śledźcie nasz profil, bo już niebawem pojawią się na nim propozycje prac plastycznych związanych z bohaterami dzisiejszego posta – króliczkami i zajączkami, których wykonanie na pewno uprzyjemni Wam czas spędzany w domu.
#ZostanWdomu

Źródło: Wąsik Sławomir „Ssaki Polski od A do Ż”, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2011

 

Wielkanocny zajączek 30.03.2020Wielkanocny zajączek 30.03.2020Wielkanocny zajączek 30.03.2020Wielkanocny zajączek 30.03.2020