Dokarmianie ptaków 12.12.2019 WPK
Pierwsze przymrozki to odpowiedni moment aby zabrać się za dokarmienie ptaków. Jak dokarmiać ptaki aby im pomagać a nie szkodzić? Jakie ptaki spotykamy najczęściej spotykamy w naszych karmnikach? Odpowiedzi na te pytania poznały dzieci na zajęciach z Zielonym Edukatorem przy WPK Marleną. Wykonaliśmy także karmniki z szyszek, sznurka, smalcu i ziaren i wywiesiliśmy przed szkołą z nadzieją, ze z okien klasy będzie możliwość zobaczenia przynajmniej kilku poznanych gatunków ptaków. Przyjemnych i udanych obserwacji.
Pamiętajmy o zasadach dokarmiania ptaków.
- „Jesteś odpowiedziany za to co oswoiłeś „Antoine de Saint-Exupéry (z książki Mały Książę) to cytat który oddaje prawdę o tym, że raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować tak aby nie wyrządzić ptakom szkody. Ptaki przyzwyczajają się bowiem do miejsc w których mogą znaleźć pokarm i chętnie będą tam powracały. Przerwanie dokarmiania może dla nich oznaczać problemy ze zdobyciem pożywienia w tym trudnym okresie.
- Karmnik powinien być umieszczony w takim miejscu, aby ptaki czuły się bezpiecznie, mogły znaleźć schronienie w pobliskich krzewach (uwaga na koty).
- Karmnik to miejsce w którym przebywa wiele gatunków ptaków, często załatwiają one tam swoje potrzeby stąd karmnik należy czyścić tak aby nie przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób i pasożytów.
- Ważne jest też to czym karmimy ptaki, najlepiej jeśli są to na przykład ziarna zbóż , słonecznik, suszone owoce ( rodzynki), gotowe mieszanki ziaren dla ptaków. NIE KARMINY PTAKÓW CHLEBEM!!! Chleb powoduje u ptaków choroby układu pokarmowego, które mogą w konsekwencji prowadzić do śmierci. Jeśli decydujemy się na wywieszenie słoniny to zróbmy to w mroźne dni tak aby nie uległa zjełczeniu. Popsute jedzenie nie jest dobrą karmą dla ptaków.
- Jeśli to możliwe to dostarczymy ptakom wodę w poidle. Przy zerowych i ujemnych temperaturach woda zamarza i jej zdobycie w środowisku bywa dla ptaków nie lada wyzwaniem.
- Gdy wiosna będzie już tuż tuż zmniejszmy porcje pożywienia w karmniku, tak aby ptaki mogły przywyknąć do mniejszych porcji karmnikowych, co z kolei zmobilizuje je do poszukiwania pokarmu w środowisku.
„Uzbrojeni” w taką wiedzę możemy śmiało zacząć przygodę z dokarmianiem i obserwowaniem ptaków, które będą gośćmi w karmniku. Za udzieloną pomoc ptaki z pewnością odwdzięczą się swoim towarzystwem i trelem w zimowe szare dni. Udanych obserwacji.