Na happeningu w Tucholskim Parku Krajobrazowym o niezapominajce, dzikich pszczołach i bocianie białym
15 maja br. na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbył się happening z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki (przypadającego w tym dniu) oraz Światowego Dnia Pszczół obchodzonego 20 maja.
To Święta Przyrody, które przypominają nam o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej oraz ochronie pszczół. Niezapominajka to także roślina z symbolicznym przesłaniem „Nie zapomnij o mnie”, która przypomina o zachowaniu od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Dla uczestników przygotowaliśmy stoiska edukacyjne, do których włączyli się uczniowie tucholskich szkół średnich: Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych oraz Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych.
Podczas happeningu przybliżyliśmy niepozorną i urokliwą niezapominajkę leśną. Obserwując ją przez lupy dostrzegaliśmy cechy przymawiające za tym, że nazywana jest „mysim uszkiem”. Najmłodsi z przedszkoli przywędrowali do nas z symbolami niezapominajki na głowach.
Podczas kilkuminutowej prezentacji multimedialnej odpowiadaliśmy na pytanie: Co to jest bioróżnorodność?
Tego dnia świętowaliśmy dzień dzikich pszczół żyjących w przyrodzie: pszczół samotnic i zaliczanych do nich trzmieli, których łącznie jest około 500 gatunków. Chociaż one też nazywają się pszczołami, są jednak w cieniu pszczoły miododajnej. Poznawaliśmy pszczoły o nazwach: murarka, makatka, lepiarka, porobnica czy pszczolinka oraz różnorodne trzmiele. Oglądaliśmy kwiaty oczami owada i uczyliśmy się, jak je zaprosić do naszych ogrodów i na balkony. Uczestnicy poznali dzikie pszczoły i ich rolę w produkcji owoców i warzyw jako pożywienia dla człowieka i zwierząt. Każdy częstował się jabłuszkiem – produktem owadów zapylających. Jako dobry przykład pokazaliśmy nasz ogród przy siedzibie parku zapraszający owady zapylające i inne zwierzęta.
Demonstrowaliśmy, jak założyć łączkę kwietną na balonie i w ogrodzie, chętni mogli zabrać ze sobą nasiona niezapominajki oraz innych roślin wabiących motyle i inne zapylacze.
W południe odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym przedszkolakom oraz uczniom szkół podstawowych w konkursie pt. „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”, który sfinansował WFOŚiGW w Toruniu. Przedmiotem konkursu było własnoręcznie wykonanie hotele dla owadów, które powędrowały do ogrodów uczestników.
Przy stoiskach szkół średnich przedstawiono inne pożyteczne owady w ogrodzie, sztukę carvingu – rzeźbienia w owocach i warzywach, pleciono wianki, a dla najmłodszych uczniowie przygotowali prace plastyczne.
W związku z włączeniem się TPK do VIII Międzynarodowego Spisu Bocian Białego w województwie kujawsko-pomorskim przygotowaliśmy także stoisko o bocianie białym i zachęcaliśmy do włączenia się w badania ornitologiczne poprzez obserwację gniazda w bliskim sąsiedztwie. Uczestnicy mogli wziąć udział w quizach przygotowanych przy stoiskach, zdobywając tematyczne przypinki i hotele dla owadów. Dodatkowo mogli naładować swoje akumulatory wykorzystując siłę własnych mięśni na ekorowerze.
Happening z okazji tych świąt organizowany po raz 6. cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyły w nim 764 osoby, wśród nich zorganizowane grupy przedszkolne i szkolne, w tym prawie 250 indywidualnych mieszkańców Tucholi i okolic.
Tekst: Dorota Borzyszkowska