Środowisko

uczniowie będą świadomie nieść pomoc jeżom, fot. D. Borzyszkowska
uczniowie będą świadomie nieść pomoc jeżom, fot. D. Borzyszkowska

Jesień to czas, aby pomyśleć o jeżach

8 października w siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbyły się warsztaty pt. „Jeż to miejski zwierz… czyli jak pomóc jeżom przetrwać zimę”. Po raz drugi wyszliśmy do uczniów i mieszkańców Tucholi z propozycją  czynnej ochrony jeży.

Prezentacja multimedialna i żywa lekcja przyrody w obecności jeża zachodniego zostały poprowadzone przez Julkę i Tomka – wolontariuszy z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Azyl dla jeży” z Solca Kujawskiego Pomóżmy Jeżom. Na spotkanie zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi, Szkoła Podstawowa nr 2 im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi, Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Kopernika w Tucholi wraz z opiekunami, przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Tucholi Gmina Tuchola oraz wolontariusza p. Emila z Tucholi.

Jeż to dzikie zwierzę, które unika głębokich terenów leśnych i żyje w bliskim sąsiedztwie człowieka, w ogrodach i sadach. Jest sprzymierzeńcem człowieka, zjadając niepożądane w ogrodzie chrząszcze, pędraki, gąsienice czy ślimaki. W Polsce żyją dwa gatunki: wschodni i zachodni, oba pod ochroną prawną. Podczas spotkania obaliliśmy mit, który pokutuje od średniowiecza, że przysmakiem jeży są jabłka. Uczestnicy warsztatów poznali jego przyzwyczajenia i nawyki. W bliskim spotkaniu z jeżem poznaliśmy morfologiczne cechy gatunkowe jeża zachodniego. Dziki bohater spotkania to kolczasta jeżynka, która wyruszy na zimę do ośrodka w Solcu Kujawskim. Na początku września 120 g została znaleziona w Rudzkim Moście bez opieki matki i  przebywała pod opieką p. Ani, która opiekowała się nim zgodnie z wytycznymi Beaty Woźniackiej z ośrodka w Solcu Kujawskim. Przy współpracy z Urzędem Miejskim w Tucholi jeżyk zostanie oddany w dobre ręce by powrócić  do środowiska naturalnego wiosną przyszłego roku.

Wolontariusze z ośrodka rehabilitacji podzielili się autentycznymi losami jeży, które do nich trafiają, poranione, po wypadkach czy z infekcjami. Nauczyli nas też jak udzielać w takich przypadkach pierwszej pomocy i jakich błędów nie popełniać. Wskazali błędy i sytuacje często nieświadomie popełniane przez człowieka zagrażające bezpieczeństwu i życiu jeży, np. koszenie trawy podkaszarką bez uprzedniego sprawdzenia zakrzaczeń, wysypywanie ogólnodostępnych środków chemicznych na ślimaki, szczury czy też przenoszenie dorosłych jeży do lasu lub parku bez uprzedniego sprawdzenia czy są w pobliżu młode jeże.

W przyszłym tygodniu uczniowie szkół podstawowych, którzy zdobyli wiedzę nt. jeży podczas warsztatów, będą zakładali bezpieczne strefy dla tych zwierząt w parkach miejskich:  w Parku Zamkowym, Parku Ewangelickim oraz przy ul. Warszawskiej, pod okiem pracowników Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tucholi.

Każdy z nas może też stworzyć azyl dla jeży w swoich przydomowych ogrodach. Listopad to miesiąc kiedy jeże przygotowują się do snu zimowego – hibernacji, przygotujmy dla nich sterty liści czy też ustawmy europaletę przysłoniętą pierzynką liści i chrustu. Nie zapominajmy, że jeże to dzikie zwierzęta, kiedy wybudzą się zafascynowane wiosną, dajmy im szansę wyjścia na wolność, stwarzając w ogrodzeniu bezpieczne przejście ok. 15 cm. Pamiętajmy też, że dzikie zwierzęta instynktownie potrafią samodzielnie zdobywać pożywienie, nie dokarmiajmy ich i nie podawajmy mleka, którego nie trawią! Warto jednak pamiętać, aby w ogrodach wystawiać wodę dla jeży i innych zwierząt.

 

 

Tekst: Dorota Borzyszkowska

Fot. DB, RB