Środowisko

Finał XXVIII edycji konkursu „Przyroda wokół nas” fot. R. Popielarz
Finał XXVIII edycji konkursu „Przyroda wokół nas” fot. R. Popielarz

Finał XXVIII edycji konkursu „Przyroda wokół nas”.

11 czerwca br. przy Terenowym ośrodku edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile, spotkały się drużyny finałowe wyłonione w I etapie, w kwietniu. Tegoroczny temat konkursu brzmiał: „Skrzydlata biel i czerń” czyli mowa o dwóch żyjących w Polsce bocianach: białym i czarnym.

 

Do II etapu przystąpiły zespoły w dwóch kategoriach:

klas I – IV

  1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku, kl. II c
  2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. IV a
  3. Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. IV b
  4. Szkoła Podstawowa w Bysławiu, kl. IV a

klas V – VIII

  1. Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, kl. VII b
  2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku, koło przyrodnicze kl. V
  3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, kl. VII a
  4. Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. VII c

 

W rozgrywkach finałowych reprezentanci klas wystartowali z punktacją uzyskaną w I etapie za test wiedzy i przygotowany komiks pt. „Czarno na białym czyli jak człowiek szkodzi bocianom?”. Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy i świadomości mieszkańców naszego parku o potrzebie aktywnej ochrony dwóch chronionych w Polsce i Europie bocianów, które żyją w sąsiedztwie lub nieco skryte w Borach Tucholskich oraz zdobywanie wiedzy o osobliwościach przyrodniczych, kulturowych i turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola przy współpracy, którego organizujemy konkurs.

 

Nad wiedzą finalistów czuwała komisja, w której zasiedli: Mirosław Koczwara, Stanisław Śpica, Krzysztof Ogłuszka i Piotr Grzmiel.

 

Wtorkowe spotkanie z przyrodą odbyło się w plenerze i przebiegało nie tylko w duchu rywalizacji pomiędzy finalistami, ale także edukacji. Zespoły odpowiadały na wylosowane pytania, w których sprawdzaliśmy i utrwalaliśmy zdobytą wiedzę m.in. o biologii i fizjologii, wyłoniliśmy cechy różniące dwa bociany i przedstawiliśmy organizmy żyjące na łące lub w lesie pod parasolem bocianów. Chętni odtwarzali klekot towarzyskiego bociana białego i gwizd skrytego bociana czarnego. Finaliści rozpoznawali z jakich drzew iglastych i liściastych pochodzą gałązki oraz opowiadali o zagrożeniach bocianów w Polsce i podczas wędrówek na podstawie wylosowanych fotografii. Finaliści dzięki pomocy merytorycznej nauczycieli z placówek wykazali się dużą i szczegółową wiedzą nt. bocianów czego dowodem była potrzeba przeprowadzenia dogrywki w kategorii klas starszych. W pomoc organizacyjną włączyli się harcerze Hufca ZHP w Tucholi.

 

W zawiązku z włączeniem się Tucholskiego Parku Krajobrazowego w VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego w województwie kujawsko-pomorskim na finale zagościł też bocian biały – atrapa i autentyczna platforma lęgowa, w której zwycięzcy chętnie wykonywali fotografie pamiątkowe oraz zabrali ze sobą karty obserwacji z deklaracją włączenia się w inwentaryzację gniazd i par lęgowych bociana białego.

 

Finał zakończył się następującymi wynikami:

W kategorii kl. I – IV:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. IV b

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. IV a

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku, kl. II c

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Bysławiu, kl. IV a

 

W kategorii kl. V – VIII:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, kl. VII b

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, kl. VII a

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku, koło przyrodnicze kl. V

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. VII c

 

Konkurs został sfinansowany z ramienia Tucholskiego Parku krajobrazowego ze środków województwa kujawsko-pomorskiego i Nadleśnictwa Tuchola. Laureaci I miejsca w każdej kategorii otrzymali Puchar Przechodni, który zagości u nich w szkole przez rok.

 

Zwycięskie zespoły i reprezentanci klas zostały nagrodzone zestawami ornitologicznych gier edukacyjnych i wydawnictwami.

 

Tekst: Dorota Borzyszkowska