Środowisko

finaliści kategorii klas I-IV, fot. Rafał Borzyszkowski
finaliści kategorii klas I-IV, fot. Rafał Borzyszkowski

Finał XXVII. edycji konkursu „Przyroda wokół nas”

15 czerwca br. przy Terenowym ośrodku edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile, spotkały się drużyny finałowe wyłonione miesiąc wcześniej w I. etapie.

 

Do II etapu przystąpiły zespoły w dwóch kategoriach:

klas I – IV

Klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku

Klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi

Klasa IVb ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku

Klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie

 

klas V – VIII

Klasa VIb ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi

Klasa VIII ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi

Finałowe dwa zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi: koło ekologiczne i klasa VIIIc  nie uczestniczyły w rozgrywkach z powodu wycieczki klasowej.

 

Zespoły w rozgrywkach wystartowały z punktacją uzyskaną w I. etapie za test wiedzy i przygotowany plakat pt. „Nie patrz wilkiem na wilka”. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Po sąsiedzku z wilkiem”, w związku z utartymi stereotypami i kontrowersjami, które budzi wśród mieszkańców. Konkurs miał na celu ochronę wilka, poprzez zdobycie rzeczywistej wiedzy o gatunku, świadomym życiu w jego sąsiedztwie oraz zdobywanie wiedzy o osobliwościach przyrodniczych, kulturowych i turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Nad wiedzą finalistów czuwała komisja, w której zasiedli: Mirosław Koczwara, Piotr Grzmiel i Stanisław Śpica, reprezentanci różnych środowisk: oświaty, samorządu terytorialnego i Lasów Państwowych.

 

Czwartkowe spotkanie z przyrodą odbyło się w plenerze i przebiegało nie tylko w duchu rywalizacji pomiędzy finalistami, ale także edukacji. Zespoły odpowiadały na wylosowane pytania, w których sprawdzaliśmy i utrwalaliśmy zdobytą wiedzę m.in. o zachowaniach się wilka i człowieka w bliskim spotkaniu. Uczestnicy przygotowywali się do konkursu na podstawie wydawnictwa Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, Sabiny Nowak i Roberta, W. Mysłajek pt. „Po sąsiedzku z wilkami”. Sprawdzali się  też w konkurencjach praktycznych. Finaliści rozpoznawali z jakich drzew pochodzą gałązki z liśćmi oraz ptaki przy użyciu lornetki, których sylwetki wcześniej umieściliśmy na konarach pobliskich drzew.  Do kolejnej konkurencji znieśliśmy z terenu ślady i wykonaliśmy tropy różnych zwierząt, spośród których uczestnicy wyszukiwali ślad i trop wilka oraz innych zwierząt. Wysoko punktowana była ostatnia konkurencja, którą zespoły miały za zadanie przygotować na finał.

 

Klasy młodszej kategorii przygotowały scenkę nowej wersji baśni  „Czerwony Kapturek”, w której przedstawione zostało bliskie spotkanie dziewczynki z wilkiem, z wykorzystaniem zdobytej wiedzy o rzeczywistych reakcjach wilka na spotkanie z człowiekiem, a zespoły w starszej kategorii, scenkę nowej wersji powieści „Biały Kieł”, w której przedstawiono właściwe zachowanie się człowieka wobec dzikich zwierząt. Zaprezentowane przedstawienia zostały wyreżyserowane na wysokim poziomie z esencją wiedzy, wyjątkowymi zdolnościami aktorskimi i wyrazem, któremu dodały  przygotowane stroje i rekwizyty.  Uczestników finału oraz kibicującą młodzież zaprosiliśmy na  5 minutowy film pt. „Jak wilki zakładają rodzinę” z cyklu Dzikie Oblicze Polski oraz przedstawiliśmy film z fotopułapek pt. „Rok z życia wilków w TPK” z monitoringu wilka prowadzonego przez pracowników Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

 

Finał zakończył się następującymi wynikami:

W kategorii kl. I – IV:

I miejsce – klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku

II miejsce –  klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi

III miejsce – klasa IVb ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku

Wyróżnienie – klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie

W kategorii kl. V – VIII:

I miejsce – klasa VIb ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi

II miejsce  – klasa VIII ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi

 

Konkurs został sfinansowany z ramienia Tucholskiego Parku krajobrazowego ze środków województwa kujawsko-pomorskiego i Nadleśnictwa Tuchola. Laureaci I. miejsca w każdej kategorii otrzymali Puchar Przechodni, który zagości u nich w szkole przez rok. Zwycięskie zespoły zostały nagrodzone zestawami gier edukacyjnych z zakresu przyrody i ekologii, a reprezentantom klas wręczyliśmy książkę pt. „Wilki – prawdziwe historie”, która została nagrodzona na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, w konkursie na Najpiękniejsze Polskie Książki w kategorii: książki dla dzieci i młodzieży.

 

Przekaz w formie komiksu rzeczywistych historii wilków w Polsce z założonymi obrożami telemetrycznymi i bohaterami pod postacią, których kryją się autentyczni naukowcy zajmujący się ochroną wilka w Polce, polecam każdemu

 

 

Tekst: Dorota Borzyszkowska

 

finaliści kategorii klas I-IV, fot. Rafał Borzyszkowskikibice też chętnie odpowiadali na wylosowane pytania i zdobywali upominki, fot. Rafał Borzyszkowskiklasy finałowe odpowiadają na wylosowane pytania, fot. Rafał Borzyszkowskikomisja i organizatorzy z uczestnikami młodszej kategorii po przedstawieniach, fot. Rafa Borzyszkowskikomisja ocenia z pozycji wilka, fot. Rafał Borzyszkowskikomisja w trakcie oceny konkurencji, fot. Rafał Borzyszkowskikonkurencja Jaki to ptak, dla kategorii młodszej, fot. Rafał Borzyszkowskikonkurencja Jaki to ptak, dla kategorii starszej, fot. Rafał Borzyszkowskikonkurencja Jakie to drzewo, fot. Rafał Borzyszkowskikonkurencja odszukaj trop i ślad zwierzęcia, fot. Rafał Borzyszkowskiprzygotowana konkurencja rozpoznawania tropów i śladów zwierząt, fot. Dorota Borzyszkowskatrop wilka w konkurencji, fot. Dorota Borzyszkowskauczestnicy konkursu i kibicujący, fot. Rafał Borzyszkowskiwyróżnienie w kategorii klas młodszych, fot. Rafał Borzyszkowskizespół finałowy starszej kategorii odpowiada na pytania, fot. Rafał Borzyszkowskizwycięzcy I miejsca, w kategorii klas młodszych fot. Rafał Borzyszkowskizwycięzcy I miejsca, w kategorii klas starszych, fot. Rafał Borzyszkowskizwycięzcy II miejsca, w kategorii klas młodszych fot. Rafał Borzyszkowskizwycięzcy II miejsca, w kategorii klas starszych, fot. Rafał Borzyszkowskizwycięzcy III miejsca, w kategorii klas młodszych fot. Rafał Borzyszkowski