Środowisko

Maskotki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem fot. KPK
Maskotki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem fot. KPK

Dzień Krajobrazu w Krajeńskim Parku Krajobrazowym!

Dzień Krajobrazu jest świętem o charakterze międzynarodowym, które zostało przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dzień ten jest obchodzony jako pamiątka podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegorocznym hasłem Dnia Krajobrazu jest „Uzdrawiając(y) krajobraz”. Hasło to pozwala na zatrzymanie się i  zwrócenie uwagi na to co nas otacza. Często nie zwracamy uwagi na otaczający krajobraz, lecz gdy zatrzymamy się na chwilę okazuje się, iż piękno tego krajobrazu jest czymś co nas uzdrawia.

 

Z tej okazji w dniu 18.10.2024 roku w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego odbył się piknik połączony ze spacerem krajobrazowym wokół jeziora więcborskiego. Krajeński Park Krajobrazowy we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Nadleśnictwem Runowo, Nadleśnictwem Lutówko, Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną przygotował różnego rodzaju warsztaty oraz gry i zabawy dla najmłodszych.  Piknik przyciągnął szerokie grono odbiorców. Po oficjalnym otwarciu przez Pana Krzysztofa Wojtkowiaka- Dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Uzdrawiając(y) Krajobraz na Krajnie”. W konkursie udział wzięło łącznie 196 uczestników, spośród których wyłoniono 12 laureatów.

 

I kategoria wiekowa

I miejsce -Alicja Ciechacka

II miejsce- Maria Czarnikowska

III miejsce- Bruno Hintz

 

II kategoria wiekowa

I miejsce- Hanna Kaczyńska

II miejsce- Bogna Kabacińska

III miejsce- Zofia Sulowska

 

III kategoria wiekowa

I miejsce Michalina Grochowska

II miejsce- Maria Kriese

III miejsce- Klaudia Lach

 

IV kategoria wiekowa

I miejsce- Bohdana Zaburanna

II miejsce- Marcela Kiestrzyn

III miejsce- Wiktoria Ozimkiewicz

 

Laureaci otrzymali cenne nagrody, współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

 

Uczestnicy pikniku mogli między innymi samodzielnie przygotować witraż z kwiatów, gałązek i liści drzew, odcisnąć ślady i tropy zwierząt leśnych. Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna przygotowała wiele cennych ciekawostek dotyczących grzybów, cech charakterystycznych pozwalających na rozróżnienie grzybów jadalnych od tych, które są niejadalne, bądź trujące. Wiedza ta jest niezbędna podczas jesiennych spacerów. Koło fortuny przygotowane przez Nadleśnictwo Lutówko cieszyło się również sporym zainteresowaniem. Z kolei Żaba i Sowa mega maskotki z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, które spacerowały na pikniku sprawiły wielką radość szczególnie najmłodszym. Nie zabrakło także KGW Runowo, które przygotowało posiłek regeneracyjny dla wszystkich uczestników pikniku.

 

Młodzież ze Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie miała okazję wybrać się na spacer wokół jeziora więcborskiego. Podczas spaceru dr Mirosław Rurek- adiunkt z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przedstawił genezę powstania aktualnego krajobrazu. Natomiast pan Mirosław Łebek- przedstawiciel Krajeńskiego Parku Krajobrazowego opowiedział uczestnikom o formie ochrony przyrody jaką jest park krajobrazowy. Z kolei  pan Marek Sobczyk- przedstawiciel Nadleśnictwa Runowo przybliżył zebranym temat szeroko pojętego lasu. Po spacerze każdy zainteresowany mógł zabrać ze sobą sadzonki drzew, które przygotowało Nadleśnictwo Runowo.

 

Krajeński Park Krajobrazowy dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w Dniu Krajobrazu oraz współorganizatorom Dnia Krajobrazu: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy,  adiunktowi z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, KGW Runowo, Nadleśnictwu Lutówko oraz Nadleśnictwu Runowo. Do zobaczenia za rok!

 

Autor: Klaudia Łebek KPK