Środowisko

Orlik pospolity, fot. GLPK
Orlik pospolity, fot. GLPK

Czynna ochrona pełnika europejskiego i orlika pospolitego

Wraz z nadejściem jesieni, pracownicy Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego wyruszyli w teren w celu przeprowadzenia zaplanowanych zabiegów ochronnych na rzecz pełnika europejskiego Trollius europaeus oraz orlika pospolitego Aquilegia vulgaris. Zabiegi te odbywają się po sezonie wegetacyjnym i polegają na koszeniu stanowisk, na których występują te chronione rośliny. Systematyczne koszenie wpływa pozytywnie na ich prosperowanie. Zapobiega zarastaniu stanowisk oraz rozprzestrzenianiu się tzw. gatunków kosmopolitycznych – o szerokim zasięgu występowania, ekspansywnych i konkurencyjnych, mających tendencję do „zagłuszania” i stopniowego wypierania z siedlisk rzadkich i chronionych gatunków rodzimej flory.

 

Pełnik europejski to roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową, umieszczona na polskiej czerwonej liście w kategorii VU (narażony). Jest szczególnie zagrożona na izolowanych stanowiskach. Orlik pospolity, mimo swojej nazwy, w Polsce nie jest pospolity w stanie dzikim. Rośnie na rozproszonych stanowiskach, na terenach niżowych, jak i w górach. W latach 1957–2014 gatunek znajdował się pod ochroną ścisłą. Od 2014 roku roślina jest objęta częściową ochroną.

 

Efekty podjętych prac widoczne będą już pod koniec wiosny, podczas corocznego monitoringu, którego wynikami na pewno podzielimy się na naszej stronie internetowej oraz mediach społecznościowych.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Pokrętowski GLPK