Środowisko

Pokaz żywych sów, fot. Piotr Szumigaj
Pokaz żywych sów, fot. Piotr Szumigaj

„Co w lesie huczy – Noc Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym”

W piątek, 28.02.2025 r., we Wdeckim Parku Krajobrazowym odbyła się Noc Sów. Co roku, to wydarzenie przyciąga licznych miłośników przyrody chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu aspektów życia sów.

 

Na początku spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Sowa – nocny obserwator przyrody”. Następnie, Pan Daniel Siewert, Dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego, wygłosił prelekcję na temat „Sów w kulturze i historii”, w której przedstawił  szczególną rolę sów w porównaniu z innymi gatunkami ptaków.  Ich wyjątkowy wygląd, skryty tryb życia, głównie nocny (chociaż zdarzają się wyjątki), oraz podobieństwo do innych ptaków drapieżnych, takich jak ptaki szponiaste, wzbudzają stałe zainteresowanie.  Zaskakujące jest, jak różnie postrzegano te ptaki w wierzeniach i kulturze różnych społeczności, gdzie przypisywano im mnóstwo legend, mitów, symboli i znaczeń.  Na przykład w starożytnej Grecji sowa była postrzegana jako symbol mądrości (co miało duży wpływ na jej współczesny wizerunek) i była atrybutem bogini Ateny.  Należy jednak podkreślić, że pomimo swej wyjątkowości, sowy nie są tak inteligentne, jak często przedstawiane w literaturze.  Wizerunek sowy pojawiał się również na monetach, dawnych naczyniach liturgicznych, wyrobach jubilerskich oraz w przekazach i dziełach sztuki, gdzie był atrybutem bogów, artystów i mędrców.

 

W drugiej części zaproszona na nasze wydarzenie p. Zuzanna Borowska przedstawiła prelekcję pt. „Spójrz sowie w oczy i poznaj jej życie”, w trakcie której w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o gatunkach sów występujących w Polsce. Wyjaśniła co to szlara, dlaczego sowy są świetnymi myśliwymi, od czego zależy ich kolor oczu, jak to się dzieje, że poruszają się bezszelestnie i w końcu, że niektóre gatunki – jak pójdźka i sóweczka – nie są ptakami nocnymi a dziennymi. Sowy, zwykle kojarzą się nam z przebywaniem w zakamarkach strychów, dzwonnicach czy cmentarzach. Nie bez racji. Ale tak naprawdę potrzebują bujnej przyrody, przede wszystkim leśnej dlatego należy dbać o te cenne zasoby.

 

Dla wielbicieli artystycznych doznań przygotowany był kącik warsztatowy, gdzie każdy z uczestników mógł zaprojektować własną, niepowtarzalną sowią torbę.

 

Jednak pokaz żywych sów, takich jak puszczyk, uszatka i płomykówka, a zwłaszcza możliwość ich pogłaskania przez najmłodszych, wzbudził ogromny zachwyt wśród dzieci i dorosłych.

 

Niestety, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne (wiał wiatr i padał deszcz), nie udało się wyjść w teren. W takich warunkach sowy niechętnie się odzywają. Niemniej spotkanie było bardzo ciekawe i mimo niesprzyjającej aury pogodowej wydarzenie miało pozytywny odbiór.

 

Tekst: Emilia Gołąb WPK