Środowisko

Wstępne oględziny rannego ptaka, fot. R. Borzyszkowski
Wstępne oględziny rannego ptaka, fot. R. Borzyszkowski

Bocian z Tucholskiego Parku Krajobrazowego uratowany

W dniu 19 czerwca br. pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego wraz z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi na zgłoszenie mieszkańca gminy Tuchola podjęli wspólną interwencję dot. odłowienia rannego bociana białego w miejscowości Na Polach. Ranny ptak znajdował się w pobliżu gniazda, które pracownicy parku inwentaryzowali na początku kwietnia w ramach Wojewódzkiej Kampanii VIII Spisu Bociana Białego w Parkach Krajobrazowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Odłowiony ptak został przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Jeleniagóra” działający na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica. Ośrodek posiada zgodę Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na przetrzymywanie i rehabilitację dzikich zwierząt m.in. bociana białego. Z uwagi na przypadający w 2024 roku VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego, który realizowany jest na obszarze Europy i Afryki Północnej co 10 lat interwencja ta ma znaczenie w podnoszeniu świadomości ekologicznej lokalnej społeczności i w efekcie podejmowanie konkretnych działań.

 

Tucholski Park Krajobrazowy po raz pierwszy włączył się w międzynarodowy spis w 2014 r. Spisem objęto dwie gminy: Cekcyn i Tuchola. Łącznie 37 gniazd.

 

W trakcie wiosennego liczenia gniazd bociana białego w 2024 r. na terenie trzech gmin pracownicy TPK zinwentaryzowali 67 gniazd oraz 27 platform (gmina Cekcyn: 20 gniazd i 8 platform, gmina Lubiewo: 25 gniazd i 8 platform, gmina Tuchola: 22 gniazda i 11 platform).

 

Tekst: Bartłomiej Szamocki