Można różnić się pięknie!
25 października odbyła się konferencja pn. „Neuroróżnorodność w domu, w szkole i w społeczeństwie”. Było to spotkanie szerokiego grona ekspertów i osób zaangażowanych w pracę na rzecz osób borykających się z neuroatypowością. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się pracownicy socjalni, psychologowie, nauczyciele, ale także rodzice dzieci, które są zdiagnozowane właśnie w kierunku różnego rodzaju zaburzeń neurologicznych.
Prelegenci omawiali kwestie związane z tematyką konferencji z różnych perspektyw od tej ściśle medycznej, poprzez zagadnienia psychologiczne, a na edukacyjnych i tych dotyczących codziennej, domowej praktyki skończywszy. Wielokrotnie zwracano uwagę na konieczność budowania świadomości i akceptacji społecznej dla różnorodności, która w dzisiejszych czasach staje się coraz powszechniejsza. Konferencja była ważnym krokiem w kierunku budowania bardziej tolerancyjnego społeczeństwa, w którym neuroróżnorodność traktowana jest jako wartość, a nie wyzwanie. Była to też dobra okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk i nawiązania kontaktów pomiędzy przedstawicielami różnych instytucji.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a jego realizatorem była Fundacja Parasol.
Opracowane przez Biuro Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom