4 posiedzenie I kadencji Kujawsko-Pomorskiej Rady Kobiet
W dniu 18 czerwca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy ul. M. Skłodowskiej-Curie odbyło się 4 posiedzenie I kadencji Kujawsko-Pomorskiej Rady Kobiet.
Wiceprzewodnicząca, Pani Barbara Ostrowska otworzyła posiedzenie, powitała zebrane uczestniczki i przekazała listę obecności z prośbą o złożenie podpisów. Odczytany został porządek obrad, który obejmował następujące punkty:
- Otwarcie posiedzenia;
- Wprowadzenie – wystąpienie Pani Krystyny Żejmo-Wysockiej, Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia;
- Kto z kim w urzędzie. Wystąpienia przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którzy będą koordynować potrzeby Rady Kobiet;
- Jak możemy współpracować z LGD (Lokalne Grupy Działania)? Wystąpienie pełnomocniczki Agnieszki Śmigielskiej;
- Sprawy bieżące.
Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia, pani Krystyna Żejmo-Wysocka została poproszona o zabranie głosu w sprawie możliwości współpracy Kujawsko-Pomorskiej Rady Kobiet (KPRK) z jednostkami Urzędu Marszałkowskiego. Na dzisiejszym posiedzeniu przedstawione zostały panie i ich zakres kompetencji: Pani Anna Siałkowska, pracownica Biura Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom, w ramach którego działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia, pogotowie dla osób doznających przemocy domowej. W kwestiach zdrowotnych – Pani Barbara Ptaszyńska, Naczelnik Wydziału Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim (UM). Pani Agnieszka Śmigielska z Wydziału Koordynacji RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność).
W województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje 27 Lokalnych Grup Działania (LGD), które za pośrednictwem Instytucji Zarządzającej, czyli Urzędu Marszałkowskiego, są beneficjentami Funduszy Europejskich na Rozwój Lokalny.
W ramach omawiania możliwości współpracy, czy możliwości pozyskiwania grantów, przedstawicielka UM, Pani Agnieszka Śmigielska omówiła pokrótce koncepcje wsparcia młodzieży, wsparcia dla seniorów, Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE) oraz przełamywania stereotypów związanych z płcią.
W toku realizacji dalszego planu posiedzenia, głos przekazano Pani Annie Siałkowskiej, która zaprezentowała „Raport z działalności Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii – telefonu dla osób Doznających Przemocy Domowej w I półroczu 2024”. Z raportu wynika, iż w zdecydowanej większości z konsultacji korzystają kobiety (74%) i jest to głównie wsparcie psychologiczne (51%) oraz prawne (33%), a główną formą przemocy domowej jest przemoc psychiczna (dalej: ekonomiczna, fizyczna, seksualna).
Członkinie KPRK dowiedziały się również, że K-P Niebieska Linia działa codziennie w godz. 17-21, a podczas dyżurów do dyspozycji pozostaje dwóch konsultantów (psycholog i prawnik), którzy oferują możliwość mediacji czy reprezentowania w sądzie. K-P Niebieska Linia prowadzi poradnię internetową oraz zamiejscowe dyżury prawne w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Chełmnie, Brodnicy.
Na zakończenie spotkania, uczestniczki Kujawsko-Pomorskiej Rady Kobiet podzieliły się swoimi doświadczeniami w pracach na rzecz Lokalnych Grup Działania.
Kolejne posiedzenie Kujawsko-Pomorskiej Rady Kobiet wyznaczono na 16 lipca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 73.