Cykl szkoleń „Komunikacja i praca socjalna z osobami z zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami osobowości i z niepełnosprawnością intelektualną” rozpoczęty!
Departament Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, rozpoczął cykl 5 dwudniowych szkoleń dla asystentów rodzin i pracowników socjalnych z terenu całego województwa pn.: „Komunikacja i praca socjalna z osobami z zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami osobowości i z niepełnosprawnością intelektualną”.
Pierwsze szkolenie odbyło się w Toruniu w dniach 5 – 6 września. Skupiło pracowników wielu ośrodków jak: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu, Chełmży i Nieszawie oraz gminy Ryńsk; z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lisewie, Wielkiej Nieszawki, Świekatowa, Świecia nad Osą i Łubianki; Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Golubia-Dobrzynia i Aleksandrowa Kujawskiego czy toruńskiego MOPR-u. Kolejne szkolenie w Brodnicy w dniach 12-13 września cieszyło się również dużym zainteresowaniem ościennych ośrodków, przybyli pracownicy: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rypinie, Brodnicy i Grudziądzu, Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Radzyniu Chełmińskim oraz Łasina, czy Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej w Rogoźnie, Brodnicy, Rypinie, Jeżewa, Zbójna, Bobrowa, Osieka i Świecia nad Osą.
Szkolenia mają na celu:
- wzmacnianie kompetencji osób zawodowo pomagającym rodzinom,
- rozumienie psychospołecznej sytuacji osób zaburzonych,
- nabycie umiejętności budowania relacji pomocowej,
- wyposażenie w kompetencje skutecznego postępowania w sytuacjach krytycznych z udziałem osób zaburzonych,
- nabycie umiejętności korzystania z prawnego i instytucjonalnego wsparcia.
Szkolenie prowadzi Pani Bożena Wołoszyn z PO_MOST Knowledge&Skills, socjoterapeutka, trener warsztatu, terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR), mediator. Od 14 lat szkoli profesjonalistów współpracujących z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
Szkolenia zostały zaplanowane dla pięciu 25 – osobowych grup w miejscowościach zapewniających równy dostęp dla „zawodowych pomagaczy” z całego województwa. Przed nami kolejne szkolenia w miejscowościach:
- Włocławek – 3 – 4 października
- Inowrocław – 8 – 9 października
- Bydgoszcz – 10 – 11 października
Szkolenie jest bezpłatne, uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o odbytym szkoleniu.
Opracowanie:
Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy
w Departamencie Spraw Społecznych
wrzesień 2019r.