Cykl szkoleń „Coaching rodzinny – techniki i narzędzia wsparcia systemu rodzinnego” rozpoczęty
Departament Spraw Społecznych, Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, rozpoczął cykl szkoleń dla asystentów rodziny, pracowników socjalnych, pedagogów pn.: „COACHING RODZINNY – TECHNIKI I NARZĘDZIA WSPARCIA SYSTEMU RODZINNEGO”.
W trakcie szkolenia uczestnicy poznają zarówno podstawowe założenia koncepcji coachingu rodzinnego jak i warsztat pracy coacha rodzinnego. Coaching rodzinny jest interaktywnym zespołem oddziaływań, którego głównym celem jest wzmacnianie oraz wspieranie rodziny w jej rozwoju, w poszczególnych fazach życia rodzinnego i wydarzeniach (zamierzonych i niezamierzonych), poprzez samodzielne dokonywanie zmian, w oparciu o własne odkrycia, wnioski i zasoby systemu rodzinnego. Adresatem oddziaływań jest z założenia system rodzinny. Formy pracy coacha mają charakter indywidualny i grupowy, zmierzają do realizacji celu, jakim jest dobrostan całej rodziny, a nie rozwiązywanie sytuacji kryzysowych.
Pierwsze szkolenie odbyło się w Grudziądzu w dniach 10-11 maja. Skupiło pracowników wielu ośrodków jak: PCPR-u z Grudziądza i Wąbrzeźna, GOPS-u z Grudziądza i Świecia nad Osą, grudziądzkiego MOPR-u, Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego z Grudziądza oraz pedagogów z Zespołu Szkół Mokre i w Piaskach. Kolejne szkolenia odbędą się w miejscowościach:
- Włocławek – 16-17 maja
- Bydgoszcz – 18-19 maja
- Inowrocław – 23 – 24 maja
- Toruń – 08-09 czerwca
Realizatorem szkolenia jest Warszawski Instytut Profilaktyki (jednostka szkoleniowa Katolickiej Fundacji Pomocy Osobom Uzależnionym i Dzieciom KARAN). Warsztaty zaś prowadzą trenerzy posiadający długoletnią praktykę w obszarze wykorzystywania technik coachingowych w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym: Grażyna Borowska i Andrzej Hejduk.
Szkolenie jest bezpłatne, uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o odbytym szkoleniu.
Opracowanie:
Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy
w Departamencie Spraw Społecznych, Wdrażania EFS i Zdrowia
maj 2017r.