Wielkopolski Krzyż Powstańczy
Mimo że Powstanie Wielkopolskie było jedyną udaną polską insurekcją, jego bohaterowie długo musieli czekać na uhonorowanie. Dopiero 39 lat po wybuchu zwycięskiego czynu zbrojnego ustanowiono specjalne odznaczenie – Wielkopolski Krzyż Powstańczy.
W okresie II Rzeczypospolitej oficjalna propaganda oraz władze państwowe, z Józefem Piłsudskim na czele, dbały szczególnie o upamiętnienie: Legionów, walk na kresach wschodnich oraz wojny z bolszewikami. Postanie Wielkopolskie, poza Poznańskim, było zapomniane.
Dopiero komuniści, którym z wiadomych względów nie zależało na podkreślaniu znaczenia walk Polaków z bolszewikami, ustanowili specjalne odznaczenie dla powstańców z Wielkopolski. Stało się do jednak 12 lat po zakończeniu II wojny światowej. Przed 1956 rokiem niechętnie wspominano o jakichkolwiek polskich czynach zbrojnych.
Od 1957 do 1999 roku, gdy zaprzestano nadawanie tego odznaczenia, Wielkopolski Krzyż Powstańczy otrzymały 22.461 osoby, które „z bronią w ręku lub w inny aktywny sposób uczestniczyły w walkach przeciwko zaborcom niemieckim w powstaniu wielkopolskim”.
Odznaczenie ma kształt równoramiennego, patynowanego na brązowo, krzyża o wymiarach 36 na 36 milimetrów. Ramiona krzyża są obramowane, przy końcach poszerzone. Na awersie pośrodku znajduje się okrągła tarcza o średnicy 9 milimetrów pokryta czerwoną emalią z umieszczonym na niej orłem piastowskim z białej emalii, tarcza okolona jest wieńcem z liści dębowych. Na lewym ramieniu znajduje się data 1918, na prawym – 1919. Na pionowych ramionach umieszczony jest miecz skierowany ostrzem ku dołowi. Na rewersie pośrodku krzyża znajduje się tarcza z napisem PRL, w otoku tarczy napis POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM. Wstążka krzyża – szerokości 34 milimetrów, ciemnoniebieska, z dwoma amarantowymi paskami na bokach, o szerokości 2 milimetrów.
Lista wszystkich odznaczonych, wraz z ich krótkimi biogramami, znajduje się na stronie http://powstancy-wielkopolscy.pl/