Chatbotowe Elektrofony z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki
W czasie pandemii Kujawy i Pomorze wybrały nowatorski sposób na uczczenie światowego dnia muzyki. Już 1 października w wojewódzkim chatbocie ruszą “Elektrofony” – seria kameralnych koncertów online i talk show z ciekawymi muzykami. Za projektem stoi Bartek Staszkiewicz – związany z regionem klawiszowiec, pianista i producent muzyczny.
Artysta do swojego programu online zaprosił znanych polskich twórców: Bovską, Asię Czajkowską, Macieja Tachera, Michała Bryndala, Monikę Borzym i Wiktorię Jakubowską oraz Justynę Święs. W każdym odcinku przeprowadzi autorski wywiad z muzykami oraz wykona z nimi utwór – z repertuaru twórców lub też cover – według własnej aranżacji na jeden z wielu swoich instrumentów klawiszowych, czyli właśnie elektrofonów.
Jak tłumaczy Bartek Staszkiewicz, pandemia mocno dała się we znaki muzykom, którzy bardzo ograniczyli lub całkowicie zawiesili koncertowanie. Dlatego wraz ze swoimi gośćmi z otwartością podszedł do nowej formy kontaktu z publicznością. Dodaje, że zdalna forma rozmów i koncertów wymusza na artystach kreatywność oraz nowe podejście.
Jak wygląda realizacja projektu? Każdy z muzyków nagrywa materiał we własnym otoczeniu. Nie są to sterylne warunki studia muzycznego. “Podczas jednego z nagrań okazało się, że szumiący w tle potok stał się jednym z głównych akcentów. Nie było to zaplanowane, ale świetnie wkomponowało się w konwencję naszego przedsięwzięcia” – podkreśla Staszkiewicz.
Seria Elektrofony będzie dostępna całkowicie za darmo w COMPASie – chatbocie województwa stworzonym na czas pandemii. Wystarczy wejść na profil Kujawsko-Pomorskie i rozpocząć konwersację przez Messenger.
Elektrofony to nie pierwszy kulturalny projekt zrealizowany w ramach COMPASu. Użytkownicy mogą w nim znaleźć między innymi kryminalny audiobook autorstwa toruńskiego pisarza Marcela Woźniaka – pierwszy tego rodzaju projekt prezentowany w chatbocie.
COMPAS powstał w ramach marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarczej. Program jest dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Znajdziemy w nim trzy moduły. Pierwszy jest skierowany do przedsiębiorców z regionu – można tam uzyskać wszystkie najważniejsze informacje o lokalnych i ogólnopolskich programach pomocowych i instytucjach oferujących wsparcie. Druga część poświęcona jest kulturze, pasjom i podróżom: to kopalnia wiedzy o aktualnych wydarzeniach, atrakcjach czy uzdrowiskach. Trzeci moduł jest poświęcony kwestiom zdrowotnym: zarówno aktualnym przepisom i sposobom chronienia się przed koronawirusem, jak i wsparciu psychologicznemu.