Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Wdecki Park Krajobrazowy – brama Borów Tucholskich

Wdecki Park Krajobrazowy fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Urzekające niepowtarzalnością krajobrazu wschodnia część Borów Tucholskich i tereny w środkowym biegu rzeki Wdy, tworzą Wdecki Park Krajobrazowy. Wraz z otuliną park zajmuje ponad 23 tysiące hektarów powierzchni. Duże zróżnicowanie terenu, wiele jezior i rzek, bogactwo gatunków zwierząt i roślin czynią tereny parku idealnym miejscem dla turystyki i wypoczynku.

Czytaj więcej

Bela Skyway Festiwal (fotoreportaż)

14. Bella Skyway Festiwal, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W Toruniu trwa od wczoraj doroczny festiwal światła, 14. Bella Skyway. Samorząd województwa wspiera imprezę od wielu lat. W ceremonii otwarcia uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Brodnicki Park Krajobrazowy - raj dla aktywnych miłośników przyrody

Brodnicki Park Krajobrazowy, fot. Daniel Pach dla UMWKP

Ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Usatysfakcjonowani będą zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą spędzać czas w kajaku lub na licznych szlakach pieszych czy rowerowych.

Czytaj więcej

Teatr Horzycy jest planem filmowym nowej polskiej komedii

Plan filmowy w Teatrze Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Łukasz Simlat i Andrzej Seweryn grają w kręconym właśnie w Teatrze Horzycy i na toruńskim Starym Mieście nowym filmie Michała Grzybowskiego „Sezony”. Produkcję współfinansują samorząd województwa kujawsko-pomorskiego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 i budżetu województwa) i państwowy Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Czytaj więcej

Wyspa Młyńska cudem Polski

Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Wyspa Młyńska z Młynami Rothera w Bydgoszczy znalazła się wśród laureatów plebiscytu „Cuda Polski 2023” miesięcznika „National Geographic Traveler”. Gratulujemy!

Czytaj więcej

W weekend świętowaliśmy (galeria foto)

Koncert „Pod wspólnym niebem” w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP

W miniony weekend świętowaliśmy w Inowrocławiu i Toruniu. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z kończącego się tegorocznego Święta Wojewodztwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Toruń i Inowrocław: koncerty, potańcówki, fiesta balonowa

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Najbliższy weekend to obchody Święta Województwa w grodzie Kopernika i w Inowrocławiu. Od piątku do niedzieli odbędzie się fiesta balonowa, sobotni wieczór upłynie pod znakiem koncertu „Pod wspólnym niebem”, a niedziela to międzypokoleniowa potańcówka w Inowrocławiu i defilada przez toruński Rynek Staromiejski. Za nami już imprezy w Bydgoszczy, Grudziądzu i we Włocławku.

Czytaj więcej

W Kujawsko-Pomorskiem świętujemy (galeria foto)

Koncert w okazji Świeta Wojewodztwa w Grudziadzu, fot. Adrian Chmielewski, k35photo

Za nami pierwszy weekend imprez w ramach Święta Województwa. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzeń w Bydgoszczy, Grudziądzu i Włocławku.

Czytaj więcej

Zapraszamy na Święto Województwa

Święto Województwa w Grudziądzu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

W Województwie Kujawsko-Pomorskim niebawem rozpocznie się coroczne świętowanie. Do 11 czerwca w całym regionie królować będzie muzyka, taniec i zabawa. W programie m.in. koncerty, warsztaty, pokazy, fiesta balonowa i wiele więcej.  Oficjalne obchody w tym roku odbędą się we Włocławku.

Czytaj więcej

Promowaliśmy region w Mons i Brukseli

Dzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w piątek (12 maja) w wydarzeniach Dnia Polskiego w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons w Belgii, na które Polskie Narodowe Przedstawicielstwo Wojskowe zaprosiło złożoną z personelu wojskowego z rodzinami pięciotysięczną społeczność SHAPE oraz belgijską Polonię.

Czytaj więcej

Konkurs plastyczny

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na wykonanie zakładki do książki - regulamin konkursu poniżej/ w załączeniu.

Czytaj więcej

Pokazujemy region światu

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Rozmowa z dr. Jackiem Janiszewskim, przewodniczącym Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, pomysłodawcą i twórcą organizowanego od 1993 roku Forum Gospodarczego Welconomy in Toruń

Czytaj więcej

Konkurs „Zdrowy samorząd”: Kujawsko-Pomorskie z nagrodą

Gala wręczenia nagród w konkursie „Zdrowy samorząd”, fot. PTWP

Marszałkowski program szczepień przeciwpneumokokowych dla dorosłych został nagrodzony w konkursie promującym inicjatywy prozdrowotne „Zdrowy samorząd”. Podczas uroczystej gali towarzyszącej VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach statuetkę oraz dyplom w imieniu samorządu województwa odebrał członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Czytaj więcej

Noblista ze Strzelna - zaproszenie na spotkanie

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Urodził się 19 grudnia 1852 r. w podmogileńskim Strzelnie, za swoje osiągnięcia jest doceniany na całym świecie. Albert Abraham Michelson to wybitna postać, której poświęcona będzie dzisiejsza (14 grudnia) konferencja zorganizowana przez Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu. Chętnych do bliższego poznania sylwetki słynnego fizyka zapraszamy do toruńskiego Centrum Dialogu Społecznego na godzinę 17.

Czytaj więcej

Fundusze europejskie w kadrze - cztery statuetki trafiły do nas!

Konkurs Fundusze Europejskie w Kadrze, fot. Andrzej Goiński

Za nami trzynasta edycja Konkursu Spotów Reklamowych "Fundusze europejskie w kadrze", odbywającego się w ramach festiwalu Camerimage. W czwartek (17 listopada), z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, odbyła się gala wręczenia nagród. 

Czytaj więcej

Międzynarodowy sukces regionu

Konferencja „Zrównoważone wysiłki na rzecz budowy inkluzywnych, bezpiecznych i odpornych obszarów miejskich” w ONZ, fot. UMWKP

Na zaproszenie Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w Światowym Dniu Miast ONZ, podczas którego wygłosił przemówienie na temat roli samorządów w działaniach na rzecz rodziny; podzielił się też doświadczeniami związanymi z pomocą udzielaną przez nasz region uchodźcom wojennym z Ukrainy. Konferencja „Zrównoważone wysiłki na rzecz budowy inkluzywnych, bezpiecznych i odpornych obszarów miejskich” odbyła się 26 października w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Czytaj więcej

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w kadrze

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Miniony weekend upłynął pod znakiem pikników, warsztatów, obserwacji nieba i koncertów. Wszystko za sprawą Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Czytaj więcej

Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane

Wręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Uroczystość odbyła się w Hotelu 1231.

Czytaj więcej

Rozrywka, fascynacja, edukacja – tak działa turystyka kreatywna

Podsumowanie projektu Cult-CreaTE, fot. Szymon Zdziebło/tarntoga.pl dla UMWKP

W Urzędzie Marszałkowskim podsumowaliśmy (14 września) w międzynarodowym gronie projekt Cult-CreaTE (Interreg Europe), którego celem jest upowszechnienie turystyki kreatywnej i kulturowej. Spotkanie odbyło się w trybie hybrydowym z udziałem partnerów z Grecji, Łotwy i Węgier, których gościmy w Toruniu, oraz z Irlandii, Cypru, Włoch i Szkocji, którzy w spotkaniu uczestniczyli online.

Czytaj więcej

Rodzinna gra terenowa "Pola Negri - zawsze Polką"

Rodzinna gra terenowa "Pola Negri - zawsze Polką" - grafika Książnica Kopernikańska w Toruniu

3 września zagrajcie z nami! Bohaterką rodzinnej gry terenowej będzie Pola Negri - Polka, wielka gwiazda kina niemego. W tym roku mija 125. rocznicę jej urodzin.

Czytaj więcej

Zasmakuj przygody z przyrodą Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

Dolina rzeki Brynicy, fot. Archiwum GLPK

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to jeden z najciekawszych krajobrazowo parków w województwie kujawsko-pomorskim. 16 tysięcy lat temu ustępujący lodowiec pozostawił tu unikalny krajobraz młodoglacjalny, ze wszystkimi klasycznymi formami geomorfologicznymi. To wtedy również ukształtował się jar rzeki Brynicy - od  1955  roku rezerwat przyrody, czy malownicze pagórki i wzgórza okolic Górzna i Fiałek. Walory krajobrazowe dopełniają ponadto malowniczo położone jeziora i enklawy śródleśnych łąk.

Czytaj więcej

Nadgoplański Park Tysiąclecia – piękno historii i przyrody

Górki Popowiskie - Półwysep Potrzymiech, fot. D. Sajbor NPT

Morze Polaków (Mare Polonorum) – tak jezioro Gopło nazywał historyk, kronikarz i geograf Jan Długosz. Widok na ten akwen rozciąga się z tarasu zabytkowego pałacyku przy Mysiej Wieży w Kruszwicy (w powiecie inowrocławskim), zmodernizowanego i zaadaptowanego na nową siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Czytaj więcej

Brodnicki Park Krajobrazowy - raj dla aktywnych miłośników przyrody

Brodnicki Park Krajobrazowy, fot. Daniel Pach dla UMWKP

Ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Usatysfakcjonowani będą zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą spędzać czas w kajaku lub na licznych szlakach pieszych czy rowerowych.

Czytaj więcej

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – tu wypoczniesz w lesie i nad jeziorem

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ponad 40 jezior, około 800 gatunków roślin i wiele rzadkich gatunków ptaków, ścieżki turystyczne i trasy rowerowe czekają na odwiedzających w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym. Park jest ważnym elementem naturalnego korytarza ekologicznego łączącego Kampinoski Park Narodowy z Puszczą Bydgoską i dalej z Borami Tucholskimi. Liczne walory krajobrazowe i wartości przyrodnicze czynią te tereny wyjątkowym miejscem do wypoczynku.

Czytaj więcej

Książki o regionie

Rozdanie nagród marszałka na najlepszą książkę o tematyce regionalnej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

14 czerwca odbył się VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej w Książnicy Kopernikańskiej. To wydarzenie, podczas którego można było znaleźć pozycje trudno dostępne w księgarniach, wziąć udział w debatach i spotkaniach z autorami i redaktorami. Poznaliśmy także laureatów konkursu na książkę o tematyce regionalnej. Nagrodę główną otrzymała „Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914” autorstwa Michała Pszczółkowskiego.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.