Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Noblista ze Strzelna - zaproszenie na spotkanie

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Urodził się 19 grudnia 1852 r. w podmogileńskim Strzelnie, za swoje osiągnięcia jest doceniany na całym świecie. Albert Abraham Michelson to wybitna postać, której poświęcona będzie dzisiejsza (14 grudnia) konferencja zorganizowana przez Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu. Chętnych do bliższego poznania sylwetki słynnego fizyka zapraszamy do toruńskiego Centrum Dialogu Społecznego na godzinę 17.

Czytaj więcej

Fundusze europejskie w kadrze - cztery statuetki trafiły do nas!

Konkurs Fundusze Europejskie w Kadrze, fot. Andrzej Goiński

Za nami trzynasta edycja Konkursu Spotów Reklamowych "Fundusze europejskie w kadrze", odbywającego się w ramach festiwalu Camerimage. W czwartek (17 listopada), z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, odbyła się gala wręczenia nagród. 

Czytaj więcej

Międzynarodowy sukces regionu

Konferencja „Zrównoważone wysiłki na rzecz budowy inkluzywnych, bezpiecznych i odpornych obszarów miejskich” w ONZ, fot. UMWKP

Na zaproszenie Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w Światowym Dniu Miast ONZ, podczas którego wygłosił przemówienie na temat roli samorządów w działaniach na rzecz rodziny; podzielił się też doświadczeniami związanymi z pomocą udzielaną przez nasz region uchodźcom wojennym z Ukrainy. Konferencja „Zrównoważone wysiłki na rzecz budowy inkluzywnych, bezpiecznych i odpornych obszarów miejskich” odbyła się 26 października w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Czytaj więcej

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w kadrze

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Miniony weekend upłynął pod znakiem pikników, warsztatów, obserwacji nieba i koncertów. Wszystko za sprawą Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Czytaj więcej

Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane

Wręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Uroczystość odbyła się w Hotelu 1231.

Czytaj więcej

Rozrywka, fascynacja, edukacja – tak działa turystyka kreatywna

Podsumowanie projektu Cult-CreaTE, fot. Szymon Zdziebło/tarntoga.pl dla UMWKP

W Urzędzie Marszałkowskim podsumowaliśmy (14 września) w międzynarodowym gronie projekt Cult-CreaTE (Interreg Europe), którego celem jest upowszechnienie turystyki kreatywnej i kulturowej. Spotkanie odbyło się w trybie hybrydowym z udziałem partnerów z Grecji, Łotwy i Węgier, których gościmy w Toruniu, oraz z Irlandii, Cypru, Włoch i Szkocji, którzy w spotkaniu uczestniczyli online.

Czytaj więcej

Rodzinna gra terenowa "Pola Negri - zawsze Polką"

Rodzinna gra terenowa "Pola Negri - zawsze Polką" - grafika Książnica Kopernikańska w Toruniu

3 września zagrajcie z nami! Bohaterką rodzinnej gry terenowej będzie Pola Negri - Polka, wielka gwiazda kina niemego. W tym roku mija 125. rocznicę jej urodzin.

Czytaj więcej

Zasmakuj przygody z przyrodą Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

Dolina rzeki Brynicy, fot. Archiwum GLPK

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to jeden z najciekawszych krajobrazowo parków w województwie kujawsko-pomorskim. 16 tysięcy lat temu ustępujący lodowiec pozostawił tu unikalny krajobraz młodoglacjalny, ze wszystkimi klasycznymi formami geomorfologicznymi. To wtedy również ukształtował się jar rzeki Brynicy - od  1955  roku rezerwat przyrody, czy malownicze pagórki i wzgórza okolic Górzna i Fiałek. Walory krajobrazowe dopełniają ponadto malowniczo położone jeziora i enklawy śródleśnych łąk.

Czytaj więcej

Nadgoplański Park Tysiąclecia – piękno historii i przyrody

Górki Popowiskie - Półwysep Potrzymiech, fot. D. Sajbor NPT

Morze Polaków (Mare Polonorum) – tak jezioro Gopło nazywał historyk, kronikarz i geograf Jan Długosz. Widok na ten akwen rozciąga się z tarasu zabytkowego pałacyku przy Mysiej Wieży w Kruszwicy (w powiecie inowrocławskim), zmodernizowanego i zaadaptowanego na nową siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Czytaj więcej

Brodnicki Park Krajobrazowy - raj dla aktywnych miłośników przyrody

Brodnicki Park Krajobrazowy, fot. Daniel Pach dla UMWKP

Ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Usatysfakcjonowani będą zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą spędzać czas w kajaku lub na licznych szlakach pieszych czy rowerowych.

Czytaj więcej

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – tu wypoczniesz w lesie i nad jeziorem

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ponad 40 jezior, około 800 gatunków roślin i wiele rzadkich gatunków ptaków, ścieżki turystyczne i trasy rowerowe czekają na odwiedzających w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym. Park jest ważnym elementem naturalnego korytarza ekologicznego łączącego Kampinoski Park Narodowy z Puszczą Bydgoską i dalej z Borami Tucholskimi. Liczne walory krajobrazowe i wartości przyrodnicze czynią te tereny wyjątkowym miejscem do wypoczynku.

Czytaj więcej

Książki o regionie

Rozdanie nagród marszałka na najlepszą książkę o tematyce regionalnej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

14 czerwca odbył się VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej w Książnicy Kopernikańskiej. To wydarzenie, podczas którego można było znaleźć pozycje trudno dostępne w księgarniach, wziąć udział w debatach i spotkaniach z autorami i redaktorami. Poznaliśmy także laureatów konkursu na książkę o tematyce regionalnej. Nagrodę główną otrzymała „Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914” autorstwa Michała Pszczółkowskiego.

Czytaj więcej

Nasze kampanie społeczne nagrodzone!

Kryształy PR-u, fot. Magdalena Krzyżanowska / Urząd Gminy Obrowo

Pomoc ofiarom przemocy psychicznej, internetowa walka z pandemią i promocja regionu w Dubaju - działania promocyjne samorządu województwa kujawsko-pomorskiego zostały docenione i nagrodzone w konkursach „Samorządowy lider komunikacji i promocji” oraz „Kryształy PR-u”.

Czytaj więcej

Promocja lokalnego dziedzictwa turystycznego z dofinansowaniem

Spływ kajakowy, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Prawie sto tysięcy złotych z marszałkowskiego funduszu otrzyma siedem pozarządówek z naszego regionu. Dzięki pozyskanym środkom będą one budować i rozwijać lokalne marki turystyczne poprzez warsztaty, promocję czy znakowanie szlaków pieszych i rowerowych.

Czytaj więcej

Archeologiczny fenomen w Borach Tucholskich

Konferencja na temat badań archeologicznych na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

- Stała się rzecz niesamowita! To fenomen w skali kraju! – tak odkrycie w Borach Tucholskich pozostałości gockiej osady z IV wieku naszej ery skwitował wybitny polski archeolog prof. Andrzej Kokowski. Konferencja na temat badań archeologicznych na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego odbyła się w poniedziałek (4 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i członek zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej.

Czytaj więcej

Ruszamy Szlakiem Kopernikowskim (film i dużo zdjęć)

Ceremonia podpisania listów intencyjnych w sprawie Szlaku Kopernikowskiego, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Dwa listy intencyjne dotyczące historycznego turystycznego Szlaku Kopernikowskiego podpisane zostały 24 marca w Toruniu. Pod pierwszym podpisy złożyli marszałkowie trzech województw związanych z postacią wielkiego polskiego astronoma – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pod drugim – przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich samorządów wszystkich szczebli oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa. W przyszłym roku obchodzić będziemy 550. rocznicę urodzin patrona toruńskiej Alma Mater. Film z wydarzenia

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie w Dubaju (dużo zdjęć)

Kujawsko-Pomorskie na Expo w Dubaju, fot. UMWKP

Odbywające się ramach Dnia Kujaw i Pomorza koncerty, korowody, przedstawienia i angażujące publiczność zabawy były 5 lutego najważniejszymi wydarzeniami w pawilonie Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Naszą ekspozycję odwiedziło w tym czasie 10 tysięcy osób! W Zjednoczonych Emiratach Arabskich przebywała (3-9 lutego) oficjalna delegacja naszego województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, a także przedstawiciele regionalnego biznesu i reprezentujący nasze województwo artyści.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie na Expo w Dubaju

Expo Dubaj 2020, fot. UMWKP

Przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich firm oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i radni województwa wrócili właśnie z Dubaju, gdzie reprezentowali nasz region podczas wydarzeń związanych Wystawą Światową Expo 2020. W lutym w Dubaju otworzymy naszą ekspozycję regionalną; wtedy też do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich udadzą się kolejni przedstawiciele naszego biznesu.

Czytaj więcej

Inwestycje w obiektywie - konkurs

Praca nagrodzona w zeszłorocznej edycji konkursu. III miejsce w kategorii fotografia pojedyncza, for. Anna Kanabaj Rozdroża

,,Podoba mi się” to konkurs skierowany do pasjonatów fotografii mieszkających na terenie Kujaw i Pomorza. Nagrodzimy najlepsze zdjęcia przedstawiające projekty zrealizowane w naszym regionie ze wsparciem naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj więcej

Najciekawsze witacze nagrodzone

Wręczenie nagród na witacz dożynkowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Słomiane scenografie przy drogach i na skwerach to wspaniała tradycja aktywizująca mieszkańców wsi do wspólnego działania. 23 sołectwa z naszego województwa wzięły udział w konkursie ,,Pomysłowy witacz dożynkowy 2021”. 25 listopada w Pałacu Dąmbskich w Toruniu odbyło się podsumowanie wyników. Nagrody wręczył przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

Gala zamknięcia Camerimage

Gala zamknięcia festiwalu Energa Camerimage, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zakończyła się 29. edycja festiwalu Energa Camerimage. Za nami interesujące pokazy filmowe, spotkania z wybitnymi twórcami i liczne warsztaty. Wielkie święto kina podsumowała sobotnia gala zamknięcia, podczas której poznaliśmy laureatów tegorocznych konkursów. 

Czytaj więcej

Historia wyjątkowej misjonarki – wygraj komiks o Wandzie Błeńskiej

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

,,Wszędzie są dobrzy ludzie” – mawiała odważna i gotowa do poświęceń bohaterka kolejnego komiksu wydanego przez Urząd Marszałkowski. Doktor Wanda Błeńska, patronka roku 2021 w województwie kujawsko-pomorskim, w Toruniu spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. W grodzie Kopernika rozpoczęła praktykę lekarską. Całe życie poświęciła ratowaniu innych. Wydawnictwo można zdobyć w naszym konkursie internetowym.

Czytaj więcej

Energa Camerimage - wielkie święto kina w Toruniu

Gala otwarcia Energa Camerimage 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pokazy filmowe, spotkania z wybitnymi twórcami kinematografii, warsztaty i konkursy - trwa 29. edycja festiwalu Energa Camerimage. Gala otwarcia, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyła się w sobotę (13 listopada) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Partnerem głównym wydarzenia jest województwo kujawsko-pomorskie.

Czytaj więcej

Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze: nowi członkowie

Wręczenie certyfikatów nowym członkom sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

We wtorek (9 listopada) do elitarnego grona producentów zdrowej żywności i restauracji serwujących najlepsze potrawy i dania w naszym regionie dołączy osiem nowych firm. Uroczyste wręczenie certyfikatów nowym członkom sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze odbywa się w Ostromecku z udziałem wicemarszałka województwa Zbigniewa Sosnowskiego. Od stycznia 2012 roku Kujawsko-Pomorskie jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Czytaj więcej

Silne, waleczne, zdeterminowane - wystawa przed Urzędem Marszałkowskim

Otwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nowotwór – z taką diagnozą mierzy się każdego dnia wiele kobiet. Ich determinacja i walka, jaką toczą na drodze do zdrowia, są niezwykłe. Dwanaście z nich, mieszkanek naszego regionu, zmagających się z chorobą nowotworową, stanęło przed obiektywem artystów Madame Miko i Marcina Urzędowskiego. Efektem współpracy jest wystawa plenerowa „Siła kobieTy”, którą w środę (3 listopada) przed Urzędem Marszałkowskim otworzyli marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i bohaterki sesji zdjęciowej.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.