Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Inwestycje w obiektywie - konkurs

Praca nagrodzona w zeszłorocznej edycji konkursu. III miejsce w kategorii fotografia pojedyncza, for. Anna Kanabaj Rozdroża

,,Podoba mi się” to konkurs skierowany do pasjonatów fotografii mieszkających na terenie Kujaw i Pomorza. Nagrodzimy najlepsze zdjęcia przedstawiające projekty zrealizowane w naszym regionie ze wsparciem naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj więcej

Najciekawsze witacze nagrodzone

Wręczenie nagród na witacz dożynkowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Słomiane scenografie przy drogach i na skwerach to wspaniała tradycja aktywizująca mieszkańców wsi do wspólnego działania. 23 sołectwa z naszego województwa wzięły udział w konkursie ,,Pomysłowy witacz dożynkowy 2021”. 25 listopada w Pałacu Dąmbskich w Toruniu odbyło się podsumowanie wyników. Nagrody wręczył przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

Gala zamknięcia Camerimage

Gala zamknięcia festiwalu Energa Camerimage, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zakończyła się 29. edycja festiwalu Energa Camerimage. Za nami interesujące pokazy filmowe, spotkania z wybitnymi twórcami i liczne warsztaty. Wielkie święto kina podsumowała sobotnia gala zamknięcia, podczas której poznaliśmy laureatów tegorocznych konkursów. 

Czytaj więcej

Historia wyjątkowej misjonarki – wygraj komiks o Wandzie Błeńskiej

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

,,Wszędzie są dobrzy ludzie” – mawiała odważna i gotowa do poświęceń bohaterka kolejnego komiksu wydanego przez Urząd Marszałkowski. Doktor Wanda Błeńska, patronka roku 2021 w województwie kujawsko-pomorskim, w Toruniu spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. W grodzie Kopernika rozpoczęła praktykę lekarską. Całe życie poświęciła ratowaniu innych. Wydawnictwo można zdobyć w naszym konkursie internetowym.

Czytaj więcej

Energa Camerimage - wielkie święto kina w Toruniu

Gala otwarcia Energa Camerimage 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pokazy filmowe, spotkania z wybitnymi twórcami kinematografii, warsztaty i konkursy - trwa 29. edycja festiwalu Energa Camerimage. Gala otwarcia, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyła się w sobotę (13 listopada) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Partnerem głównym wydarzenia jest województwo kujawsko-pomorskie.

Czytaj więcej

Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze: nowi członkowie

Wręczenie certyfikatów nowym członkom sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

We wtorek (9 listopada) do elitarnego grona producentów zdrowej żywności i restauracji serwujących najlepsze potrawy i dania w naszym regionie dołączy osiem nowych firm. Uroczyste wręczenie certyfikatów nowym członkom sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze odbywa się w Ostromecku z udziałem wicemarszałka województwa Zbigniewa Sosnowskiego. Od stycznia 2012 roku Kujawsko-Pomorskie jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Czytaj więcej

Silne, waleczne, zdeterminowane - wystawa przed Urzędem Marszałkowskim

Otwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nowotwór – z taką diagnozą mierzy się każdego dnia wiele kobiet. Ich determinacja i walka, jaką toczą na drodze do zdrowia, są niezwykłe. Dwanaście z nich, mieszkanek naszego regionu, zmagających się z chorobą nowotworową, stanęło przed obiektywem artystów Madame Miko i Marcina Urzędowskiego. Efektem współpracy jest wystawa plenerowa „Siła kobieTy”, którą w środę (3 listopada) przed Urzędem Marszałkowskim otworzyli marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i bohaterki sesji zdjęciowej.

Czytaj więcej

Expo Dubaj: zapraszamy przedsiębiorców

EXPO 2015 w Mediolanie, fot. Archiwum UMWKP

Trwa Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju. Polska w swoim narodowym pawilonie promuje gospodarkę i biznes, a także polską kulturę; w lutym spodziewamy się tam zainstalowania przestrzeni promocyjnej naszego województwa. Urząd Marszałkowski wyłania kolejnych reprezentantów naszego lokalnego biznesu do udziału w programie gospodarczym. Do 15 listopada aplikacje mogą składać firmy branż narzędziowej i produkcji z tworzyw sztucznych.

Czytaj więcej

Pejzaż bez Ewy Demarczyk

Festiwal Pejzaż bez Ciebie 2021, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKP

Była wyjątkowym zjawiskiem polskiej estrady, porównywano ją do Juliette Greco i  Edith Piaf - Ewie Demarczyk poświęcona jest 17. edycja festiwalu Pejzaż bez Ciebie. Koncert odbył się we wtorek (26 października) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Czytaj więcej

Kolejna edycja akcji Siła KobieTY! Zobacz niezwykłą wystawę, a na niej zdjęcia 12 wyjątkowych kobiet!

Grafika - polskapress.pl

Od 15 października w Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu i we Włocławku obejrzeć można plenerowe wystawy artystycznych zdjęć. Bohaterki sesji Siła KobieTY, opowiadając w ten wyjątkowy sposób swoją historię powrotu do zdrowia, zachęcają do badań profilaktycznych.

Czytaj więcej

Expo Dubaj

EXPO 2015 w Mediolanie, fot. Archiwum UMWKP

27 mikro, małych i średnich kujawsko-pomorskich przedsiębiorców będzie reprezentować nasz region podczas grudniowych targów Expo 2020 w Dubaju. Wybrane zostały także firmy branży medycznej, które przedstawią swoją ofertę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podczas misji gospodarczej w lutym przyszłego roku. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego powierzył realizację projektu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Czytaj więcej

Wiejski jarmark w sercu Torunia

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki - w piątek (15 października) na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można było zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące z regionalnych upraw i hodowli. Szesnastu wytwórców sprzedawało warzywa, owoce, ryby, sery, przetwory i wędliny. Wystawców i odwiedzających przywitał marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Apostołowie Afryki: doktor Błeńska i kardynał Kozłowiecki

Dr Wanda Błeńska, fot. z arch. KIK w Toruniu

Doktor Wanda Błeńska, patronka roku 2021 w województwie kujawsko-pomorskim, oraz kardynał Adam Kozłowiecki SJ byli bohaterami konferencji naukowej „Apostołowie Afryki. Wanda Błeńska i kard. Adam Kozłowiecki SJ – życie, działalność, pamięć” z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej. 

Czytaj więcej

Gremium ortopedów spotkało się w Toruniu

Uroczyste otwarcie Dni Ortopedów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Zakończyły się Dni Ortopedyczne, w ramach których w Toruniu odbyły się liczne wykłady, warsztaty i prezentacje związane z ortopedią i traumatologią. Podczas uroczystego otwarcia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki Maciej Jackowiak, koordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego i Onkologii Narządu Ruchu w szpitalu na Bielanach, odebrał z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Czytaj więcej

Goście z Europy poznają cyfrowe projekty turystyczne regionu

Gra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

O tym, jak Kujawsko-Pomorskie wykorzystuje nowoczesne technologie w promocji zasobów dziedzictwa kulturowego i walorów turystycznych, dowiedzą się odwiedzający nasz region partnerzy projektu Digitourism. We wtorek (5 października) z przedstawicielami organizacji pozarządowych i uczelni wyższych z czterech europejskich państw spotkał się wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Goście odwiedzili również toruńskie muzea i starówkę oraz wzięli udział grze miejskiej.

Czytaj więcej

„Z klasyką do współczesności” – wystawa w toruńskiej książnicy

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP i Tomasz Dorawa

Jakie książki czytały w młodości osoby znane społeczności miasta i regionu? Odpowiedź znajdziemy na wystawie fotograficznej Książnicy Kopernikańskiej, na której zaprezentowane zostały portrety znanych samorządowców, artystów i dziennikarzy pozujących z ulubionymi lekturami z dzieciństwa. Wśród nich marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

Czytaj więcej

Wybitni chirurdzy wyznaczyli sobie spotkanie w Toruniu

Inauguracja Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich w Toruniu, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

W Toruniu zakończył się jubileuszowy 70. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich. W uroczystej inauguracji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który jest też honorowym patronem wydarzenia. Gościem kongresu był marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, także chirurg.

Czytaj więcej

Błogosławiony Prymas Tysiąclecia – wystawa IPN w Toruniu

Kardynał Stefan Wyszyński – wystawa przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki, wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Polak, dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon oraz dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski, historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, otworzyli w poniedziałek (13 września) wystawę plenerową przez Urzędem Marszałkowskim poświęconą Prymasowi Tysiąclecia, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W niedzielę gospodarz województwa uczestniczył w ceremonii beatyfikacyjnej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Czytaj więcej

Konwent Marszałków w Toruniu

Posiedzenie Konwentu Marszałków Województw w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W Pałacu Dąmbskich odbyło się w czwartek (9 września) posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP. Głównym tematem były środki europejskie dla Polski perspektywy 2021-2027 oraz stan przygotowań do wdrażania polityki spójności. Województwo kujawsko-pomorskie przejęło w czerwcu prezydencję w konwencie i obecnie koordynuje jego prace.

Czytaj więcej

Warzelnia i dawna pijalnia wód – RPO dla Ciechocinka

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się z kierownictwem Uzdrowiska Ciechocinek i dziennikarzami na terenie warzelni soli, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki przekazał we wtorek (7 września) kierownictwu Uzdrowiska Ciechocinek umowę dotyczącą finansowania (w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020) rewitalizacji XIX-wiecznej linii technologicznej w zabytkowej warzelni soli oraz historycznej pijalni wód mineralnych. - Chcemy by Ciechocinek, perła Kujaw, jedno z najsławniejszych polskich uzdrowisk, wykorzystywało w pełni swój niezwykły potencjał – podkreśla gospodarz województwa.

Czytaj więcej

Samorządowcy o samorządności

Debata Samorządowa w Jabłonowie Pomorskiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego oraz członków zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej i Sławomira Kopyścia w Jabłonowie Pomorskim w powiecie brodnickim odbyły się w piątek (3 września) obrady wojewódzkiego Forum Samorządowego. Tematem debaty była sytuacja samorządu terytorialnego w Polsce. Wśród gości znaleźli się m.in. marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki oraz członkowie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego. Gospodarzem wydarzenia był senator Ryszard Bober.

Czytaj więcej

Honory dla organizatorów wydarzeń 100-lecia powrotu do macierzy

Uroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Uroczyście zakończyliśmy obchody stulecia przyłączenia Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Najbardziej zasłużonym w krzewieniu pamięci o tamtych wydarzeniach oraz organizatorom zeszłorocznych wydarzeń okolicznościowe medale wręczyli w środę (1 września) w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Najlepsi gospodarze regionu odebrali statuetki i gratulacje

Gala konkursu Agricola - Syn Ziemi, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Włodzimierz Romanowski z Zelgna w powiecie toruńskim i Maciej Raszka z Łabiszyna w powiecie żnińskim są tegorocznymi laureatami konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Agricola – Syn Ziemi. Podczas sobotniej  (28 sierpnia) gali w Teatrze Horzycy, w której uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, laury odebrali też laureaci ubiegłorocznej edycji – Małgorzata i Artur Saganowscy oraz Małgorzata i Zbigniew Augustynowie.

Czytaj więcej

Oryginalne witacze na rogatkach Torunia (zdjęcia)

Toruń przygotowuje się do święta plonów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Na rogatkach Torunia cieszą oko tradycyjne dożynkowe witacze, przygotowane przez wiejskie społeczności Kujaw i Pomorza. Związane ze świętem plonów dekoracje można spotkać także w innych punktach miasta. 

Czytaj więcej

Rowerowe Kujawsko-Pomorskie

Tegoroczny rajd w Kruszwicy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Jutro (28 sierpnia) ruszy ostatni rajd cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Tym razem miłośnicy dwóch kółek pokonają 23-kilometrową trasę, która wystartuje z toruńskiej przystani i poprowadzi głównie lewą stroną Wisły. W związku z dużym zainteresowaniem lista uczestników jest już zamknięta.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone