Związki z Kujawami i Pomorzem
To z naszego Lipna ruszyła na podbój świata największa gwiazda niemego kina – Barbara Apolonia Chałupiec. Do historii filmu przeszła jednak pod zdrobniałym drugim imieniem i pseudonimem, który przyjęła na cześć ulubionej włoskiej poetki – Ady Negri.
Sam Charles Chaplin, będący wówczas u szczytu sławy, pytany przez dziennikarzy po zakończonej sukcesem europejskiej podróży, co ciekawego widział na Starym Kontynencie, odpowiedział bez zastanowienia: „Polę Negri”. Po takiej rekomendacji Jesse Lasky – szef Famous Players (tak wówczas nazywała się słynna wytwórnia, znana wszystkim pod późniejszą nazwą Paramount Pictures) nie miał innego wyjścia niż wysłanie polskiej aktorce zaproszenia do Ameryki. Kilka miesięcy później lipnianka była już pierwszą divą Hollywood.
Z Kujawami i Pomorzem łączyło ją nie tylko miejsce urodzenia, ale także pierwszy mąż – hrabia Eugeniusz Dąmbski, którego ród wywodził się z Małej Kłóbki koło Lubrańca. Najsłynniejszy przedstawiciel tej magnackiej rodziny – biskup kujawski, Stanisław Kazimierz zbudował (pod koniec XVII wieku) słynny pałac w Toruniu, w którym dziś mieści się siedziba Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. W 1920 roku Pola Negri kupiła w Bydgoszczy kamienicę (przy ul. Jana Zamoyskiego 8), w której mieszkała jej matka.
Negri pomagała też, w latach 30. XX wieku, pochodzącej z Torunia początkującej aktorce Helenie Grossównie – przyszłej gwieździe polskiego przedwojennego kina – podczas jej francuskiego tournée.