Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Musimy być przygotowani na koronawirusa

Fot. UMWKP
Fot. UMWKP

Staranne mycie rąk i utrzymywanie ścisłej czystości urządzeń sanitarnych, kasłanie i kichanie tylko w chusteczkę, unikanie skupisk ludzkich, rozsądne używanie maseczek i stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych – to podstawowe zasady, które pozwolą nam uchronić się przed koronawirusem i wywoływaną przed niego chorobą COVID-19. Ze względu na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do załatwiania spraw urzędowych online lub telefonicznie.

 

W Polsce jest już kilkadziesiąt potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem z Wuhan. Pojawienie się choroby w Kujawsko-Pomorskiem może być, według zasad prawdopodobieństwa, jedynie kwestią czasu. W całym kraju odwoływane są duże wydarzenia i imprezy masowe, zamknięte są szkoły, przedszkola i żłobki oraz wyższe uczelnie.

 

- Najlepiej, o ile to możliwe, po prostu ograniczyć pozadomowe aktywności, dobrze się odżywiać i wysypiać, szczególnie chronić dzieci i osoby starsze. Podstawą profilaktyki  jest częste i dokładne mycie rąk przez co najmniej 30 sekund, skrupulatnie namydlając, spłukując i osuszając wszystkie powierzchnie. Uleganie panice byłoby błędem, ale powinniśmy robić wszystko, by uniknąć potencjalnych zagrożeń – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Podstawowe objawy COVID-19 to gorączka, kaszel i duszność. Jeśli wystąpią po powrocie z krajów, w których poziom zagrożenia epidemicznego jest wyższy niż w Polsce lub po kontakcie z osobą, u której potwierdzono zakażenie wirusem, należy bezzwłocznie powiadomić telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną (lista https://gis.gov.pl/mapa/) lub udać się do najbliższego szpitala zakaźnego (lista https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali).

 

 

Trzy kujawsko-pomorskie lecznice – podległe marszałkowi województwa szpitale zakaźne w Bydgoszczy i Toruniu oraz posiadający oddział zakaźny szpital powiatowy w Świeciu – są gotowe na przyjęcie pacjentów.

 

Ze względu na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do załatwiania spraw urzędowych online lub telefonicznie. Większość instytucji ma na swoich stronach informację jak to zrobić, a także formularze, z których można skorzystać. Informacja o procedurach obowiązujących w Urzędzie Marszałkowskim

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 marca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2020 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone