Sesja sejmiku województwa
Poza kwestiami proceduralnymi i personalnymi, sejmik zajmował się głównie sprawami związanymi z oświatą i środowiskiem. Radni wysłuchali informacji o realizacji zadań oświatowych w minionym roku szkolnym. Przyjęli też uchwały dostosowujące do obowiązujących w kraju nowych przepisów prawnych statuty, organizację i nazwy placówek oświatowych podległych samorządowi województwa (chodzi o kujawsko-pomorskie centra edukacji nauczycieli w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Bydgoszczy oraz szkoły prowadzone przez samorząd województwa). Zmiany zostały wymuszone przez ostatnią reformę systemu oświaty.
Kolejny pakiet uchwał dotyczył obszarów chronionego krajobrazu. Radni zdecydowali również o przyznaniu pomocy finansowej z budżetu województwa gminom Kowal i Lubień Kujawski w powiecie włocławskim. Jest to rekompensata bezpośrednich i pośrednich skutków budowy i obecnej eksploatacji autostrady A1 na terenie tych gmin. Inwestycje, które zostaną zrealizowane przy współudziale przyznanych z budżetu województwa środków, przyczynią się do poprawy stanu środowiska i jakości oraz poziomu życia mieszkańców tych gmin. W obu gminach zostaną zainstalowane systemy fotowoltaiczne w budynkach użyteczności publicznej (szkoły, stacje uzdatniania wody), w gminie Kowal w dwóch świetlicach wiejskich (w Dębniakach i Strzałach) zostanie wymieniona instalacja grzewcza, w miejscowości Gole w gminie Lubień Kujawski zostanie wybudowana kanalizacja sanitarna, a dodatkowo gmina Kowal zamierza zainwestować w energooszczędne oświetlenie uliczne.
Sejmik przyjął Program współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2020 oraz uchwałę w sprawie kryteriów ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań realizowanych przez powiaty w 2020 r. Kryteria podziału środków Funduszu Pracy na 2020 r. zostały przygotowane tak, by służyły ograniczaniu długotrwałego bezrobocia na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Zaproponowane przez zarząd województwa kryteria stanowią, że kwota przypadająca na powiat zależy (w 70 procentach) od poziomu bezrobocia, (w jednej czwartej) od efektywności dotychczasowych działań na rzecz aktywizacji bezrobotnych i (w 5 procentach) od poziomu wykorzystania środków przeznaczonych na realizację projektów pozakonkursowych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w roku 2018. Uchwałę, jeszcze na na etapie projektu, zaakceptowała Wojewódzka Rada Rynku Pracy.
Marszałek województwa przedstawił sejmikowi stan wdrażania programów rewitalizacji opracowanych przez gminy naszego województwa.
Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
12 listopada 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 15 listopada 2019 r.