Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Unitas Durat dla nestora bydgoskiej urologii

Medal Unitas Durat wręczył doktorowi Gajewskiemu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Andrzej Goiński
Medal Unitas Durat wręczył doktorowi Gajewskiemu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Andrzej Goiński

Kontynuujemy akcję honorowania stuletnich mieszkańców regionu z okazji ubiegłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 8 listopada wicemarszałek Zbigniew Ostrowski spotkał się z doktorem Henrykiem Gajewskim, nestorem bydgoskiej urologii.

 

Henryk Gajewski urodził się w 1919 roku w Inokientiewsku koło Irkucka, gdzie jego rodzina wyjechała w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Ojca pana Henryka zatrudniono na kolei transsyberyjskiej. Po wojnie polsko-bolszewickiej na mocy traktatu ryskiego rodzina Gajewskich wróciła do kraju i zamieszkała w Dubrowie na Wileńszczyźnie. W 1938 roku pan Henryk zdał maturę oraz egzamin na Wydział Lekarski Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, gdzie ukończył pierwszy rok medycyny. W tym czasie wybuchła wojna. Mobilizacja nie objęła jednak studentów medycyny. Drugi i trzeci rok studiów ukończył już we Lwowie. W 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej. W trakcie akcji „Ostra Brama” w 1944 roku, która była próbą odbicia Wilna, był członkiem 13. Brygady Okręgu Wileńskiego, w której pełnił obowiązki lekarza.

 

Po zakończeniu wojny pan Henryk wrócił na studia. Już w trakcie zdawania egzaminów dyplomowych rozpoczął pracę w Szpitalu Sióstr Elżbietanek w Zielonej Górze jako młodszy asystent. Uzyskał specjalizację I stopnia z chirurgii, a następnie specjalizację z urologii.

 

W Bydgoszczy pan Henryk zamieszkał w marcu 1957 roku, gdzie do 1985 pełnił obowiązki ordynatora Oddziału Urologicznego Szpitala Ogólnego nr 1 (dzisiejszego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza). Do roku 2004 pracował w poradni urologicznej w Spółdzielni Sanitas. Pan Henryk ma dwójkę dzieci – syna Jerzego oraz córkę Ewę.

 

W czasie 30 lat praktyki, dr Henryk Gajewski wyspecjalizował 13 urologów (w tym swojego syna prof. Jerzego Gajewskiego). Położył podwaliny pod rozwój nowoczesnej endourologii, wprowadzając zabiegi przezcewkowej elektroresekcji gruczołu krokowego i nowotworów pęcherza.

 

Imienny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis chcemy wręczyć każdej osobie, która ukończy setny rok życia. W związku z tym zapraszamy do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które skończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 listopada 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada 2019 r.

 

Medal Unitas Durat wręczył doktorowi Gajewskiemu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Andrzej GoińskiMedal Unitas Durat wręczył doktorowi Gajewskiemu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Andrzej GoińskiMedal Unitas Durat wręczył doktorowi Gajewskiemu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Andrzej GoińskiMedal Unitas Durat wręczył doktorowi Gajewskiemu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Andrzej Goiński

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone