Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina

Festyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip Kowalkowski
Festyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip Kowalkowski

Stało się już tradycją, że w okresie obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbywają się wydarzenia związane z naszą kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”. Główną imprezą był dwudniowy festiwal w Przysieku (9 i 10 listopada).

 

Gęsie tuszki na świątecznym stole

W sobotę (9 listopada) mieszkańcy Kujaw i Pomorza, którzy są zwycięzcami konkursów organizowanych w ramach naszej akcji przez lokalne i regionalne media, odebrali 2019 gęsich tuszek. Rozdawaliśmy je w dwudziestu miastach regionu (więcej).

 

Specjały z gęsiną były daniem głównym na świątecznym rodzinnym obiedzie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dla tych, którzy lubią eksperymentować w kuchni i szukają inspiracji do przygotowania potraw z tego smacznego mięsa, przygotowaliśmy przepisy opracowane wspólnie z Michelem Moranem (więcej).

 

Festiwal Gęsiny w Przysieku

Przysiek pod Toruniem na dwa dni (9 i 10 listopada) stał się gęsinową stolicą Polski, miejscem, gdzie można było interesująco spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. W programie znalazły się m.in. połączone z degustacją prezentacje kulinarne kucharzy celebrytów Michela Morana, Andrzeja Polana, Józefa Sadkiewicza i Agaty Wojdy, kiermasz produktów z gęsiny, kiermasz regionalnego rękodzieła, oferująca wykwintne dania i przekąski gęsia karczma z muzyką na żywo oraz strefa atrakcji dla dzieci, w której gospodarzami byli dbający o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo uczestników animatorzy. Producenci najlepszych przysmaków z gęsiny tradycyjnie zostali wyróżnieni Złotymi Półgęskami.

 

Kujawsko-pomorskie spotkania przy gęsinie

Kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” towarzyszą okolicznościowe imprezy, które odbywają się w wielu miejscach regionu. W sobotę (9 listopada) miłośników gęsiny i dobrej zabawy zaprosiliśmy na festyn w Rypinie i spotkanie w Dusocinie (powiat grudziądzki). W poniedziałek (11 listopada) w Minikowie (powiat nakielski) odbywa się „Święto gęsi na Krajnie”, a w Inowrocławiu – „Rodzinny festyn z gęsiną w tle”.

 

Rypin

Festyn pod hasłem „Piknik rodzinny w Rypinie przy najlepszej gęsinie” odbył się w sobotę (9 listopada) w Rypińskim Centrum Sportu. Udział w imprezie był okazją, by spróbować specjałów z gęsi rypińskiej, która, obok gęsi kołudzkiej, jest jedną z najpopularniejszych ras w naszym regionie. Zorganizowano także prelekcje dotyczące chowu gęsi, warsztaty kulinarne prowadzone przez naukowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, specjalistów kuchni staropolskiej, warsztaty pisarskie rypińskich muzealników, warsztaty zdobnicze, łucznicze i taneczne oraz konkursy z nagrodami dla całych rodzin. O najmłodszych zatroszczyli się animatorzy, którzy przygotowali wspólne gry i zabawy. Uczestnicy festynu wzięli także udział w pokazach tradycyjnych tańców oraz darcia pierza. Rodzinne świętowanie umiliły występy artystyczne. Imprezę wsparł finansowo samorząd województwa. Więcej informacji na stronie organizatora.

 

Dusocin

Sobotnia (9 listopada) uczta z gęsiną w roli głównej odbyła się także w remizie OSP w Dusocinie (powiat grudziądzki). Imprezę pod nazwą „Na świętego Marcina gęsina z Dusocina” zorganizowało sołectwo Dusocin i Szkoła Podstawowa im. dr Ludwika Rydygiera. Wydarzenie wsparł finansowo samorząd województwa. Więcej informacji tutaj.

 

Inowrocław

W poniedziałek (11 listopada) Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu zaprosiło na „Festyn rodzinny z gęsiną w tle”, który odbył się w miejskiej hali sportowej. Dla uczestników imprezy przygotowano szereg atrakcji, m.in. połączoną z degustacją prezentację dań z gęsiną, przygotowaną przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, biesiadę przy muzyce, fotobudki i koncert zespołu góralskiego. Wydarzeniem wieczoru był pokaz kulinarny Pascala Brodnickiego. Więcej informacji na stronie.

 

Minikowo

Potraw ze smacznego gęsiego mięsa można było skosztować również podczas dorocznego święta w Minikowie (powiat nakielski). Impreza odbyła się 11 listopada w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Na organizowanych w ramach wydarzenia targach produktów spożywczych lokalni producenci oferowali  swoje wyroby, odbyła sie wystawa rękodzieła oraz zabawy i konkursy dla najmłodszych. Więcej informacji tutaj.

 

Konkursy gęsinowe

Wszystkich mieszkańców Kujaw i Pomorza zapraszamy również do udziału w konkursach organizowanych przez Urząd Marszałkowski w ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”:

 

  • konkursie plastycznym dla dzieci (więcej),
  • konkursie na relacje ze świątecznego obiadu (więcej).

 

Na zwycięzców konkursu na relację czekają zestaw rowerów dla całej rodziny i sprzęt gospodarstwa domowego. Najmłodsi wygrać mogą przybory plastyczne, gry, książki i gadżety elektroniczne.

 

Więcej informacji o akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” w zakładce Gęsina 2019

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 listopada 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2019 r.

 

Festyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Andrzej GoińskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip KowalkowskiFestyn gęsinowy w Przysieku, fot. Filip Kowalkowski

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.