Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Weekend z kulturą

W Świeciu odbędzie się 36. Maraton Piosenki Osobistej, fot. Andrzej Goiński
W Świeciu odbędzie się 36. Maraton Piosenki Osobistej, fot. Andrzej Goiński

Inauguracyjne imprezy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, festiwal Biała Lokomotywa poświęcony Edwardowi Stachurze, festiwal sztuki na billboardach Art Moves, koncert z muzyką Tadeusza Woźniaka w Filharmonii Pomorskiej, wystawy w Galerii Wozownia i Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka oraz Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

W piątek i sobotę (6-7 września) w Łazieńcu w gminie Aleksandrów Kujawski odbywały się 18. Ogólnopolskie Spotkania Poetów Biała Lokomotywa. Jest to cykl spotkań przypominających twórczość Edwarda Stachury i promujących poezję współczesną. Miejscami działań w Łazieńcu są świetlica wiejska i łąka przed domem rodzinnym poety. W programie znalazły się koncerty piosenki poetyckiej, spotkania z twórcami i spektakle teatralne. Więcej na stronie Gminy Aleksandrów Kujawski.

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves odbywa się w Toruniu po raz dwunasty. W tym roku pod hasłem „Nadciągająca katastrofa czy szansa by uratować siebie i świat?”. W ramach festiwalu, jak co roku, możemy zobaczyć w przestrzeni miejskiej Torunia prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców. Otwarcie festiwalu odbyło się w piątek (6 września), natomiast już od początku września już można oglądać dzieła prezentowane na citylightach i ekranach LED. Więcej na stronie projektu.

 

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu już po raz jedenasty organizuje Triennale Małych Form Malarskich. To cykliczny ogólnopolski konkurs zwieńczony wystawą, prezentujący poszukiwania artystów w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej we wszystkich jej odmianach. Jest skierowany do profesjonalnych twórców, w szczególności zaś do absolwentów i studentów wyższych uczelni artystycznych. W piątek (6 września) odbyło się otwarcie wystawy i uroczystość wręczenia nagród. Więcej na stronie galerii.

 

Największe przeboje Tadeusza Woźniaka, autora między innymi „Zegarmistrza światła” zabrzmiały w piątek (6 września) w Filharmonii Pomorskiej. Wokaliście towarzyszyli Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Jolanta Majchrzak-Woźniak (wokal, instrumenty klawiszowe), Piotr Wożniak (wokal, gitary), Mariusz Jagoda (skrzypce). Więcej na stronie filharmonii.

 

W Galerii i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka można oglądać wystawę podsumowującą XIII Ogólnopolskie Plenerowe Spotkania Fotografików – Transylwania 2019. Fotograficy pracowali na terenach województwa Hunedoara, czyli części północno-zachodniej rumuńskiej Transylwanii, krainy leżącej w górach, obfitującej w przepiękne krajobrazy ze stadami pasących się owiec i szumiącymi wodospadami oraz strumieniami. Na tym terenie dominują zamki, cytadele, jaskinie i piękne górskie pejzaże, np. śliczny zamek w Hunedoarze, cytadela w Devie, monastyr w Prislop, dużo cerkwi oraz rezerwat żubrów. Wystawa poplenerowa obejmuje 192 prace 10 autorów, a można ją oglądać do 8 października.

 

W sobotę i niedzielę (6-7 września) zaprosiliśmy także do Świecia na 36. Maraton Piosenki Osobistej. Na scenie OKSiR-u wystąpili młodzi wokaliści, którzy wykonali autorskie piosenki z osobistym przekazem. Spośród nich został wyłoniony zwycięzca festiwalu, którzy otrzymał nagrodę finansową ufundowaną przez marszałka województwa. Oprócz wokalistów-amatorów wystąpili zaproszeni goście: Pola Chobot & Adam Baran, szymonmówi i Sonbird. Więcej na stronie świeckiego OKSiRu.

 

Filharmonia Pomorska, Galeria Wozownia i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 września 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone