Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

„Zielone szkoły” w parkach krajobrazowych

Uczniowie poznają Krajeński Park Krajobrazowy, fot. Filip Kowalkowski
Uczniowie poznają Krajeński Park Krajobrazowy, fot. Filip Kowalkowski

Wraz z początkiem czerwca ruszają ,,zielone szkoły” - pięciodniowe pobyty dzieci i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu. Wyjazdy odbywać się będą w czerwcu i we wrześniu. Z wypoczynku połączonego z intensywną edukacją przyrodniczą skorzystają uczniowie skorzystają z nich uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych.

 

- To kolejne, tym razem dłuższe wyjazdy do parków krajobrazowych, które organizujemy z myślą o edukacji ekologicznej młodzieży oraz promocji najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie. Zapewniamy ciekawe zajęcia w plenerze i wiele atrakcji. Przekazana w ten sposób wiedza z całą pewnością zostanie w głowach na dłużej – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

 

Uczestnicy ,,zielonych szkół” są mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego i gmin z sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie. Z oferty skorzysta 9 szkół wyłonionych w naborze, a także we wrześniu -  klasa laureata konkursu Eko-Lider 2019.

 

 

Wszystkie pięciodniowe wyjazdy organizujemy na terenie wyspecjalizowanych ośrodków edukacji ekologicznej. Zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie, transport, pomoce dydaktyczne oraz zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, a także gry terenowe na terenach parków krajobrazowych. Programy pobytów opracowali „zieloni edukatorzy” we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej. Ofertę skierowaliśmy do tych placówek, które nie korzystały z tej formy zajęć w roku 2018 (o ubiegłorocznej edycji projektu-tutaj).

 

Wyjazdy na ,,zielone szkoły” odbywać się będą w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. W jego ramach uczniowie 60 szkół skorzystali już z krótkich, jednodniowych wycieczek do 8 parków krajobrazowych. Wyjazdy 40-osobowych grup uczniów i ich opiekunów z klas 1-8 szkół podstawowych odbyły się w kwietniu i maju, więcej tutaj.

 

Projekt realizowany jest  przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, jak również Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 czerwca 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.