Rocznica stanu wojennego
W regionie obchodziliśmy 35. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W poniedziałek (12 grudnia) przed północą marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu. We wtorek (13 grudnia) uroczystości odbyły się w Potulicach, Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Jak co roku w oknach pojawiły się też symboliczne świece pamięci ofiar czasu stanu wojennego.
Organizatorami kujawsko-pomorskich obchodów 35. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego byli marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak, przewodniczący Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Jacek Żurawski, przewodniczący Społecznego Komitetu „Solidarni – Toruń Pamięta” Antoni Mężydło, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. Mirosław Golon oraz burmistrz Nakła nad Notecią Sławomir Napierała.
Wojewódzkie obchody rozpoczęły się w niedzielę (11 grudnia) w powiecie Inowrocławskim złożeniem kwiatów pod obeliskiem poświęconym pamięci Piotra Bartoszcze w Radłówku. W Inowrocławiu odbyła się uroczysta msza święta w kościele Św. Krzyża oraz spotkanie działaczy „Solidarności” w Zespole Szkół Muzycznych. W uroczystościach uczestniczył wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak.
W poniedziałek (12 grudnia) przed północą w Toruniu odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod wmurowaną w ścianę kościoła akademickiego tablicą upamiętniającą brutalnie rozpędzoną przez peerelowską milicję patriotyczną manifestację z maja 1982.
Wtorkowe (13 grudnia) obchody rozpoczęły się w Potulicach (powiat nakielski), gdzie zaplanowano okolicznościową uroczystość w Zespole Szkół (godzina 10), a po niej przemarsz i złożenie kwiatów pod wmurowaną w ścianę potulickiego więzienia tablicą upamiętniającą internowanie w stanie wojennym działaczy związkowych oraz działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej. W uroczystości uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski
Bydgoskie uroczystości rozpoczęły w gmachu Urzędu Wojewódzkiego. W programie znalazły się wręczenie Medali „Solidarności”. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego, prezentacja wystawy przygotowanej przez IPN oraz debata pokoleniowa z udziałem bydgoskiej młodzieży.W uroczystościach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. Wieczorem odbyła się msza święta w kościele św. Andrzeja Boboli, a po niej przejście i złożenie kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku.
Toruńskie obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z NSZZ RI „Solidarność” w budynku toruńskiej cukrowni (ul. Kraszewskiego 40) w 1981 roku. Odsłonięto też i poświęcono tablicę upamiętniającą działaczy opozycji antykomunistycznej więzionych i przetrzymywanych w Areszcie Śledczym MO przy Wałach Generała Sikorskiego 10. Inicjatorem powstania tablicy był Społeczny Komitet „Solidarni – Toruń Pamięta”. W uroczystościach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. Odbyła się też msza święta w kościele akademickim.
Uroczystości we Włocławku rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod bramą Zakładu Karnego (ul. Bartnicka 10). Później odbyła się msza święta w katedrze, a po niej złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prześladowanych działaczy niepodległościowych przy placu Kopernika. W uroczystości uczestniczył członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.
Obchodom towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury”, które odbyło się w poniedziałek (12 grudnia) o godzinie 12 w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Wśród wydarzeń upamiętniających 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego było poniedziałkowe (12 grudnia) okolicznościowe spotkanie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie organizowane przez dyrekcję szkoły, bydgoską delegaturę IPN oraz Stowarzyszenie Osób Internowanych Chełminiacy 1982. W programie znalazła się między innymi prezentacja wyników badań nad wojskowym obozem specjalnym w Chełmnie.
We wtorkowy wieczór w oknach Urzędu Marszałkowskiego pojawiła się zapalona świeca, symbolizująca pamięć ofiar wydarzeń sprzed 35 lat. Do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zaprasza Instytut Pamięci Narodowej (WIĘCEJ).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
12 grudnia 2016 r.
ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2016 r.