Wyróżnimy najlepszych w dziedzinie ochrony zabytków – ostatnia szansa na zgłoszenie
Jeszcze tylko dziś (30 kwietnia) czekamy na zgłoszenia w marszałkowskim konkursie „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznajemy wyróżnia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków.
– To wyraz uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Przyznając te wyróżnienia promujemy dobre praktyki i osiągnięcia w tej dziedzinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Celem konkursu jest:
- wyróżnienie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach województwa kujawsko-pomorskiego, cechujących się wysoką jakością oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie wartości kulturowej
- promocja dobrych wzorców
- uhonorowanie autorów szczególnych osiągnięć związanych z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków.
Wnioski w konkursie mogą składać właściciele i zarządcy obiektów zabytkowych, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia i fundacje działające na polu ochrony i opieki nad zabytkami, służby konserwatorskie oraz muzea. Najlepsze, najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie wskaże powołana przez marszałka województwa kapituła konkursowa. Medale otrzymają zarządcy obiektów i wykonawcy prac, a także osoby i instytucje mające na koncie szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.
Uroczystość wręczenia medali laureatom jest przewidziana podczas wrześniowej wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020.
Wniosek wraz z kompletem dokumentów należy złożyć na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń
z dopiskiem: Medal „Hereditas Saeculorum”.
Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin, formularz zgłoszenia są dostępne na stronie: www.kujawsko-pomorskie w zakładce Kultura / Dziedzictwo wieków.
Regulamin konkursu tutaj.
Wniosek zgłoszeniowy tutaj.
W ubiegłym roku nagrody przyznano Gminie Miasta Chełmża, Jerzemu Okońskiemu z Torunia, Dariuszowi Suboczowi z Grębocina (powiat toruński) oraz Annie Soborskiej-Zielińskiej i Markowi Zielińskiemu z Chełmna. Więcej tutaj.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 marca 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2020 r.